Major depresyon tanısı ile takip edilen hastalarda antidepresan kullanımı ile apati ve emosyonel etkilerin değerlendirilmesi
Evaluation of apathy and emotional effects with antidepressant use in patients followed up with major depression
- Tez No: 736403
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM EKMEKÇİ ERTEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Antidepresanlar psikiyatrik hastalıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılmalarının yanı sıra çeşitli tıbbi durumların tedavisinde de yer almaktadır. Son dönemde iyi tanınan yan etkilerinin yanı sıra antidepresan kullanımına bağlı emosyonel yan etkiler ve apati bildirilmektedir. Çalışmamızda major depresyon tanısı alan ve antidepresan tedavi başlanan 69 hasta apati ve emosyonel yan etkiler açısından ileriye dönük değerlendirilmiştir. Tedavinin birinci ayında, başlangıç dönemine kıyasla apati skorlarında anlamlı bir artış tespit edilmiş, apati skoru ile depresyon skoru arasında ters yönde bir ilişki saptanmıştır. Emosyonel yan etki skoru ile depresyon skoru arasında ise pozitif yönde bir ilişki bulunmuştur. Tedavinin üçüncü ayının sonunda hastaların sadece %5,9‟ u emosyonel yan etkiler nedeniyle ilacı kesmeyi düşündüğünü ya da kestiğini belirtmiştir. Emosyonel yan etkileri değerlendirme ölçeğinin alt ölçekleri ile yapılan analizlerde, tüm emosyonlarda azalma ve emosyonel ayrılma ile depresyon skoru arasında saptanan korelasyon, hastaların yaşadığı emosyonel yan etkilerin depresif semptomlardan ziyade antidepresan kullanımı ile ilişkili olduğunu düşündürmüştür. Sonuç olarak antidepresan kullanımına bağlı gelişen apati ve emosyonel yan etkiler, kalıntı semptom olmadan remisyon sağlanması ve tedavi uyumu açısından önemlidir. Tedavi sürecinde hastalara bu yan etkiler konusunda bilgi verilmesi ve hastaların bu açıdan sorgulanması önemlidir. Ayrıca bu çalışma, klinisyenlere bu anlamda bir farkındalık kazandırması açısından dikkate değerdir. Sonuçlarımızın genellenebilmesi için daha geniş örneklemli ve antidepresan gruplarının karşılaştırıldığı prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Antidepressants are widely used in the treatment of psychiatric diseases, as well as in the treatment of various medical conditions. In addition to its wellknown side effects, emotional side effects and apathy related to the use of antidepressants have been reported recently. In our study, 69 patients who were diagnosed with major depression and prescribed antidepressant treatment were evaluated prospectively in terms of apathy and emotional side effects. A significant increase in apathy scores was detected in the first month of treatment compared to the baseline period and a negative correlation was found between apathy and depression scores. A positive correlation was found between the emotional side effect score and the depression score. At the end of the third month of treatment, only 5.9% of the patients stated that they consider to discontinue the medication due to emotional side effects. In the analyzes made with the subscales of the emotional side effects assessment scale, the correlation between the decrease in all emotions and the emotional detachment and the depression score suggested that the emotional side effects experienced by the patients were related to the use of antidepressants rather than depressive symptoms. As a result, apathy and emotional side effects of antidepressants are important in terms of achieving remission without residual symptoms and compliance with treatment. During the treatment process, it is important to inform the patients about these side effects and to question the patients in this respect. In addition, this study is noteworthy in terms of bringing awareness to clinicians in this sense. To be able to generalize our results, prospective studies with larger samples and comparing antidepressant groups are needed.