1990-2015 yılları arasında Avrupa Birliği'nin göçü güvenlikleştirme politikası 'İtalya örneği'
The European Union's securitization of immigration policy between 1990-2015 case of Italy
  1. Tez No: 736416
  2. Yazar: SALİH TURGAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 394
Özet
Tarihin her döneminde farklı nedenlerle ve farklı şekillerde ortaya çıkan göç, toplumsal dinamikleri etkilemiş ve halen de etkilemeye devam etmektedir. Göç önceleri demografik, sosyolojik ve ekonomik bir olgu olarak görülürken günümüzde artık tehdit söylemi içerisinde güvenlik çalışmalarına konu edilmektedir. Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelere yönelik göçler her geçen gün artmakta ve boyut değiştirmektedir. Artan göç yükünü yönetmekte zorlanan AB üyesi ülkelerin göçmen politikaları, AB değerleri ve temel insan haklarına aykırı olduğu gerekçesiyle gerek iç gerekse uluslararası kamuoyunca sıklıkla eleştirilmektedir. AB ve örnek ülke olarak ele alınan İtalya özelinde göçün neden ve nasıl güvenlikleştirilmeye çalışıldığı sorusuna yanıt aranmış, güvenlikleştirici aktörlerin söylemleri, yazılı metinleri söylem analizi metoduyla analiz edilmiştir. AB ve İtalya, göç politikalarını oluştururken göçün toplumsal kimliğe, ekonomiye ve iç güvenliğe yönelik tehdit oluşturduğu söylemi kullanmaktadır. Çalışma kapsamında elde edilen bulgulara göre göç, AB ve İtalya'nın toplumsal kimliğine, ekonomisine ve iç güvenliğine yönelik objektif bir tehdit oluşturmamasına rağmen güvenlikleştirici aktörler tarafından sözedim yoluyla güvenlik tehdidi olarak inşa edilmekte ve bu sözedim dinleyici kitle tarafından kabul görmektedir.
Özet (Çeviri)
Immigration, which has emerged for different reasons and in different ways in every period of history, has affected social dynamics and still continues to affect it. While immigration was seen as a demographic, sociological and economic phenomenon before, it is now the subject of security studies within the discourse of threat. Immigration to European Union countries is increasing day by day and is changing in size. The immigration policies of EU member states, which have difficulties in managing the increasing migration burden, are frequently criticized by both domestic and international public opinion on the grounds that they are contrary to EU values and fundamental human rights. In the EU and in the case of Italy, an answer was sought to the question of why and how the migration was tried to be securitized, and the discourses and written texts of the securitizing actors were analyzed with the method of discourse analysis. The EU and Italy discourse that migration poses a threat to social identity, economy and internal security while forming their migration policies. The urgent and extraordinary measures taken in the fight against illegal immigration and criticized for being contrary to EU values and fundamental human rights are tried to be justified within the theoretical framework of the securitization theory. According to the findings obtained within the scope of the study, although immigration does not pose an objective threat to the social identity, economy and internal security of the EU and Italy, immigration is constructed as a security threat by the securitizing actors through discourse, and immigration is perceived as a threat by the audience.