Üniversite öğrencilerinde belirsizliğe tahammülsüzlük ve mükemmeliyetçiliğin ruminasyon düzeyleri ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between intolerance of uncertainty, perfectionism and rumination levels in university students
  1. Tez No: 736423
  2. Yazar: BALA ÇİĞDEM ÇAPAR SALIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ITIR TARI CÖMERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Tekrarlı olarak bir probleme odaklanmak ve bu problem üzerine düşünmek olarak tanımlanan ruminasyonun psikopatolojilerin şiddeti üzerinde ve işlevsel davranışlar üzerinde olumsuz etkileri mevcuttur. Terapi sürecine olumsuz etki eder ve psikolojik müdahalelerin etkinliğini kısıtlar. Belirsizliğe tahammülsüzlük ve mükemmeliyetçilik kavramlarının ruminasyon ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Dolayısıyla bu çalışmanın amacı belirsizliğe tahammülsüzlük ve mükemmeliyetçiliğin ruminasyon ile ilişkisinin incelenmesidir. Çalışma toplam 352 üniversite öğrencisi katılımcı ile yürütülmüştür. Araştırma için veriler Demografik Bilgi Formu, Ruminatif Düşünce Biçimi Ölçeği, Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği ve Frost Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği ile toplanmıştır. Belirsizliğe tahammülsüzlük ve mükemmeliyetçiliğin; ruminasyon ile ilişkisini incelemek amacıyla Pearson Korelasyon Analizi, ruminasyon üzerindeki etkisini incelemek amacıyla Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre belirsizliğe tahammülsüzlük ve mükemmeliyetçiliğin ruminasyon ile pozitif yönlü anlamlı bir ilişkiye sahip olduğu saptanmıştır. Belirsizliğe tahammülsüzlük ve mükemmeliyetçiliğin birtakım alt boyutlarının bazı grup katılımcılar için değişmekle birlikte ruminasyonu yordadığı saptanmıştır. Genel anlamda Belirsizlik Harekete Geçmemi Engelliyor, Belirsizlik Stres Verici ve Üzücüdür ve Yaptığından Emin Olamama boyutlarının ruminasyonu yordadığı tespit edilmiştir. Bulgular literatür bağlamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Rumination, which is defined as focusing on and thinking about a problem repeatedly, has negative effects on the severity of psychopathologies and functional behaviors. It intervenes with the therapy process and limits the effectiveness of psychological interventions. Intolerance of uncertainty and perfectionism are thought to be associated with rumination. Therefore, the aim of this study is to examine the relationship between intolerance of uncertainty, perfectionism and rumination. A total of 352 university students participated in the study. Data for the research were collected with Demographic Information Form, Ruminative Thought Style Scale, Intolerance of Uncertainty Scale and Frost Multidimensional Perfectionism Scale. Pearson Correlation Analysis was used to examine the relationship between intolerance of uncertainty and perfectionism and rumination, and Regression Analysis was used to examine their effects on rumination. According to the results of the analysis, it was determined that there is a positive and significant relationship between intolerance of uncertainty, perfectionism and rumination. Some sub-dimensions of intolerance of uncertainty and perfectionism were found to predict rumination, although it varies for some group participants. In general, it was determined that the dimensions of Uncertainty Keeps Someone from Acting, Uncertainty is Stressful and Upsetting, and Doubts About Actions effects rumination. The findings are discussed in the context of the literature.