Üniversite öğrencilerinde mükemmeliyetçilik, belirsizliğe tahammülsüzlük ve psikolojik dayanıklılığın kendini engelleme üzerindeki etkisi
The effect of perfectionism, intolerance to uncertainty and psychological resilience on self-handicapping in university students
- Tez No: 609668
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELEK ASTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Kendini engelleme, bireylerin özgüven ve kişilik yapılarını etkilediği gibi özellikle uzun vadede kişilerarası ilişkileri de etkilemektedir. Mükemmeliyetçiliğin ve belirsizliğe tahammülsüzlüğün ise kendini engelleme ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Psikolojik dayanıklılığın ise kendini engellemeyi negatif yönde etkilediği belirtilmektedir. Bu çalışmanın amacı, daha önce ayrı ayrı ele alınmış mükemmeliyetçilik, belirsizliğe tahammülsüzlük ve psikolojik dayanıklılığın kendini engelleme üzerindeki etkisinin aynı anda incelenmesidir. Bu amaçla çalışma İstanbul'da bulunan çeşitli devlet ve vakıf üniversitelerinden toplam 324 öğrenci ile yürütülmüştür.Veriler Kişisel Bilgi Formu, Kendini Sabotaj Ölçeği, Frost Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği ve Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği'nin bulunduğu anket formu aracılığıyla elde edilmiştir. Analizler sonucunda kendini engelleme ile mükemmeliyetçilik ve belirsizliğe tahammülsüzlük arasında pozitif, psikolojik dayanıklılık arasında negatif ilişki tespit edilmiştir. Mükemmeliyetçilik, belirsizliğe tahammülsüzlük ve psikolojik dayanıklılığın alt boyutlarının bir kısmının grup özelliklerine göre değişmekle birlikte grubun kendini engelleme özelliğini yordadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Self handicapping affects individuals' self-esteem and personality structures as well as interpersonal relationships, especially in the long run. Perfectionism and intolerance to uncertainty are thought to be related to self handicapping. On the contrary, psychological resilience is in the opposite direction with self handicapping. The aim of this study is to examine the relationships between these concepts. A total of 324 students participated in the study from various public and private universities in Istanbul. A questionnaire including Personal Information Form, Self Sabotage Scale, Frost Multidimensional Perfectionism Scale and Psychological Resilience Scale for Adults were administered to the participants. As a result of the analyzes, a positive correlation between self handicapping and perfectionism and intolerance to uncertainty was found to be negative between psychological resilience. It has been found that some of the sub-dimensions of perfectionism, intolerance of uncertainty and psychological resilience vary according to the group characteristics, but predict the group's self handicapping.