Üniversite öğrencilerinde bilinçli farkındalığın mükemmeliyetçilik, belirsizliğe tahammülsüzlük ve yaşam doyumu ile ilişkisi
The relationship of mindfulness with perfectionism, intolerance of uncertainty and life satisfaction in university students
  1. Tez No: 951142
  2. Yazar: BERAY HANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ALTINOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bilinçli farkındalık, yargılamadan o ana odaklanıldığında oluşan farkındalık anıdır. Bilinçli farkındalık, mükemmeliyetçilik ve belirsizliğe tahammülsüzlük gibi faktörlerden etkilenirken, bu değişkenler yaşam doyumunu da etkileyebilmektedir. Bu çalışma üniversite öğrencilerinde bilinçli farkındalığın mükemmeliyetçilik, belirsizliğe tahammülsüzlük ve yaşam doyumu ile ilişkisinin incelenmesi amacıyla kesitsel (cross-sectional) tasarımda ve ilişkisel tarama modeli çerçevesinde yürütülmüştür. Çalışma 415 üniversite öğrencisiyle yürütülmüştür. Çalışmada Demografik Bilgi Formu, Bilinçli Farkındalık, Frost Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik, Belirsizliğe Tahammülsüzlük ve Yaşam Doyumu ölçekleri kullanılmıştır. Veriler Google Forms aracılığı ile toplanmış, Pearson momentler çarpımı korelasyon analizi ve değişkenler arasındaki yapısal ilişkileri test etmek amacıyla Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) kullanılmıştır. Çalışmada yaşam doyumunun mükemmeliyetçiliğin Kişisel Standartlar alt boyutu dışındaki diğer alt boyutlarıyla anlamlı düzeyde ilişkili olduğu belirlenmiştir. Belirsizliğe tahammülsüzlük ölçeğinin alt boyutları ve toplam puanı ile yaşam doyumu arasında negatif yönlü ilişki belirlenmiştir. Bilinçli farkındalık toplam puanı ile yaşam doyumu arasında pozitif yönde ilişkili bulunmuştur. Yapısal Eşitlik Modeli'ne göre, Mükemmeliyetçilik değişkeninin Bilinçli Farkındalık ve Yaşam Doyumu üzerindeki yordama etkisi anlamlıdır. Belirsizliğe Tahammülsüzlük ve bilinçli farkındalık değişkeninin Yaşam Doyumu üzerindeki yordayıcı etkisi anlamlı bulunmamıştır. Analizler sonucunda bilinçli farkındalığın belirsizliğe tahammülsüzlük ve mükemmeliyetçilik arasında negatif, yaşam doyumu ile pozitif yönde bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Yapısal Eşitlik Modeli'nde ise; Mükemmeliyetçiliğin, Bilinçli Farkındalık ve yaşam doyumu üzerindeki etkisi anlamlı bulunmuştur. Bilinçli Farkındalık değişkeninin Yaşam Doyumu üzerindeki etkisinin, yapısal model bağlamında dolaylı yollarla ortaya çıktığı belirlenmiştir. Üniversite öğrencilerinin bilinçli farkındalık ve yaşam doyumlarının arttırılması için mükemmeliyetçilik ve belirsizliğe tahammülsüzlük konusunda bilgilendirilmelerinin faydalı olacağı varsayılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Mindfulness is the moment of awareness that occurs when focusing on the moment without judgment. While mindfulness is affected by factors such as perfectionism and intolerance of uncertainty, these variables can also affect life satisfaction. This study was conducted in a cross-sectional design and within the framework of the relational survey model in order to examine the relationship between mindfulness and perfectionism, intolerance of uncertainty and life satisfaction in university students. The study was conducted with 415 university students. Demographic Information Form, Mindfulness, Frost Multidimensional Perfectionism, Intolerance of Uncertainty and Life Satisfaction scales were used in the study. Data were collected through Google Forms, Pearson product-moment correlation analysis and Structural Equation Modeling (SEM) was used to test the structural relationships between variables. In the study, it was determined that life satisfaction was significantly correlated with the other sub-dimensions of perfectionism except the Personal Standards sub-dimension. There was a negative relationship between the sub-dimensions and total score of the intolerance of uncertainty scale and life satisfaction. The total score of mindfulness was positively correlated with life satisfaction. According to the Structural Equation Model, the predictive effect of perfectionism on mindfulness and life satisfaction was significant. The predictive effect of intolerance of uncertainty and mindfulness on life satisfaction was not significant. As a result of the analyses, it was determined that mindfulness had a negative relationship with intolerance of uncertainty and perfectionism and a positive relationship with life satisfaction. In the Structural Equation Model, the effect of perfectionism on mindfulness and life satisfaction was found significant. It was determined that the effect of mindfulness variable on life satisfaction emerged indirectly in the context of the structural model. It is assumed that it would be beneficial to inform university students about perfectionism and intolerance of uncertainty in order to increase their mindfulness and life satisfaction.