Kamu binalarında güneş enerji sistemi dizaynı ve maliyet hesabı
Solar energy system design and cost calculation in public buildings
  1. Tez No: 736495
  2. Yazar: HELİN TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN OĞUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Nükleer Enerji ve Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Artan nüfus ve enerji ihtiyacıyla beraber çevre kirlilikleri de artış göstermiştir ve bu bağlamda yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ilgi de her geçen gün artmaktadır. Günümüzde, güneş enerjisinden enerji üretimi de bu kapsamda en çok tercih edilen veya sahip olunmak istenen enerji türlerinden bir tanesidir. Güneş panelleri ilk başta hesap makinesi, radyo, saat vb. düşük akıma ihtiyaç duyulan elektronik cihazlarda kullanılmıştır. Bunların dışında sokak aydınlatma sistemlerinde ve trafik ışıklarında da kullanılması öngörülmüştür. Son yıllarda, güneş enerjisini kullanım çeşitliliğini arttırabilmek için küçük ve büyük çaplı birçok çalışma gerçekleştirilmektedir. Özellikle çeşitli güneş panelleri üzerinde yapılan çalışmalar her gün artmakta, verimleri açısından çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Kamu binaları için örneklem olarak, bu tez çalışmasında güneşten elektrik elde edilerek Şırnak Belediyesi'nin elektrik ihtiyacını karşılayacak 10 MW'lık sistemin projelendirilmesi yapılmıştır. Bu çalışma ile kamu binalarında, gelecek için en avantajlı enerji üretme yöntemleri arasında yer alan güneş enerjisi tüm dünya ve canlılar için çok fazla önem arz ettiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the increasing population and energy need, environmental pollution has also increased, and in this context, the interest in renewable energy sources is increasing day by day. Today, energy production from solar energy is one of the most preferred or desired energy types in this context. Solar panels were originally used as calculators, radios, clocks, etc. It is used in electronic devices that need low current. Apart from these, it is foreseen to be used in street lighting systems and traffic lights. In recent years, many small and large-scale studies have been carried out in order to increase the variety of use of solar energy. In particular, studies on various solar panels are increasing day by day, and various studies are carried out in terms of their efficiency. As an example of public buildings, in this thesis, a 10 MW system was designed to meet the electricity needs of Şırnak Municipality by obtaining electricity from the sun. Thanks to this work, in public buildings, it emphasized that solar energy, which is among the most advantageous energy production methods for the future, is of great importance for the whole world and living things.