Obsesif kompulsif bozukluğu olan bireylerde uyku yapısının incelenmesi, retrospektif vaka kontrol analizi
Investigation of sleep structures i̇n individuals with obsessive compulsive disorder, retrospective case-control analysis
  1. Tez No: 736499
  2. Yazar: BEGÜM OĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN YETKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB)'de temel belirtilerden olmasa da uyku ile ilişkili problemler yaşanabilmektedir. OKB'de uyku yapısını ve özelliklerini inceleyen çalışmalar ne yazık ki henüz yeterli seviyede değildir. Bu çalışmada OKB'deki uyku özelliklerini incelemek ve bunları OKB'si olmayan sağlıklı kontrollerle karşılaştırmak ve dolayısıyla literatürdeki bu alandaki kısıtlı veriye katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma retrospektif vaka analizi olarak dizayn edilmiştir. Uyku ile ilişkili şikayetler nedeniyle Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Uyku Araştırmaları Merkezi'ne başvuran, psikometrik değerlendirme sonrasında polisomnografi tetkiki yapılan kişilerden, tanı kriterlerini sağlayan yirmi üç OKB hastası ve on beş OKB'si olmayan kontrol grubunun verileri geriye dönük taranarak çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcıların SCID-5'e göre Yapılandırılmış Klinik Görüşme, Yale-Brown Obsesyon Kompulsiyon Ölçeği (YBOC-S), PADUA envanteri, Yale-Brown Semptom Kontrol Listesi, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), Hamilton Depresyon Ölçeği (HDÖ), Hamilton Anksiyete Ölçeği (HAÖ), Düşünce Kontrol Ölçeği- İnsomnia Gözden Geçirilmiş formu (DKÖ-İGG) ,polisomnografi puan ve sonuçları sistem notlarından alınmıştır. Bulgular: OKB ve kontrol grubunun cinsiyet dışındaki sosyodemografik parametreler açısından benzer oldukları görülmüştür. OKB grubu YBOCS, PADUA, HDÖ, HAÖ PUKİ ve DKÖ-İGG ölçeklerinden daha yüksek puanlar alırken; polisomnografik ölçümler açısından benzer özellikler gösterdikleri görülmüştür. Sonuç: Komorbid bozuklukların dışlandığı pür OKB hastalarında uykunun makro yapısında ve uyku iğciği değişkenlerinde bir değişiklik olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: Although not one of the main symptoms of obsessive-compulsive disorder (OCD), sleep-related problems can be experienced. Studies examining the sleep structure and features in OCD are unfortunately not at a sufficient level yet. This study aimed to investigate sleep characteristics in OCD and compare them with healthy controls without OCD, thus contributing to the limited data in this area in the literature. Materials and Methods: This study was designed as a retrospective case analysis. The data of twenty-three OCD patients who met the diagnostic criteria and fifteen non- OCD control groups from the people who applied to the Sleep Research Center of Gülhane Training and Research Hospital due to sleep-related complaints and who underwent polysomnography after psychometric evaluation were included in the study by retrospectively scanning. Structured Clinical Interview according to SCID 5, YBOCS, PADUA, Yale-Brown Symptom Checklist, PUKI, HDS, HAS, TCQ-IR, and polysomnography scores and results of the participants were taken from the system notes. Results: OCD and control groups were similar in sociodemographic parameters other than gender. While the OCD group had higher scores on the YBOCS, PADUA, HDS, HAS, PUKI and TCQ-IR scales and showed similar characteristics in terms of polysomnographic measurements. Conclusion: We observed no change in the macrostructure of sleep and sleep spindle variables in the OCD patients with no comorbid disorders.