Erken ergenlik ile izlenen hastalarda tedavi alan ve tedavi almayan grubun klinik ve antropometrik bulgularının karşılaştırılması
Comparison of the clinical and anthroopometric findings of the treated and non-treated group in patients followed in early adolescence
  1. Tez No: 736498
  2. Yazar: NESLİHAN KORKMAZ UZUNÖMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN MURAT AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Endokrinolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Erken ergenlik ile izlenen gonadotropin releasing hormon analoğu(GnRHa) tedavisi alan ve almayan hastalar karşılaştırılarak, erişkin final boylarının(EFB) karşılaştırılması, antropometrik değerlerin değişimi, tedaviye yanıtlarını etkileyen faktörlerin belirlenmesi ve tedavinin beden kitle indeksi(VKİ) üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 140 hasta, GnRHa tedavisi alan hastalar Grup 1 (n:59) ve tedavi almayan hastalar Grup 2 (n:81) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Hastaların, başvuru anında, 6. ay, 12. ay, 24. ay ve 36. aydaki antropetrik ölçümleri, özgeçmiş, soygeçmiş, labaratuvar ve görüntüleme bulguları kaydedildi. Bulgular: Hastalarımızın %92'si kız hastaydı. Hastaların %11,42'si gestasyon haftasına göre düşük doğum ağırlığı(SGA), %15'i gestasyon haftasına göre yüksek doğum ağırlığı(LGA) doğum öyküsüne sahipti ve Grup 1'de SGA çocukların (107 ay), Grup 2'de LGA çocukların (95 ay) menarş yaşının ortalamaları toplumdan daha düşük bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to compare the patients who received and did not receive Gonadotropin releasing hormone analogue (GnRHa) treatment, to compare the adult final height(FH), the change in anthropometric values, to determine the factors affecting the response to the treatment and to evaluate the effect of the treatment on body mass index (BMI). Materials and Methods: In the study, 140 patients were divided into two groups as Group 1 (n:59) patients who received GnRHa treatment and Group 2 (n:81) patients who did not receive treatment. Anthropetric measurements, history, family history, laboratory and imaging findings of the patients at the time of admission, at the 6th, 12th, 24th and 36th months were recorded. Results: 92% of our patients were female patients. 11.42% of the patients had a history of small for gestational age(SGA) and 15% of them had large for gestational age(LGA) birth history. The mean age at menarche of SGA children (107 months) in Group 1 and LGA children (95 months) in Group 2 were found to be lower.