Tıbbi uygulama hataları açısından ortopedi kliniğindeki tıbbi kayıtların değerlendirilmesi
Evaluation of medical records in an orthopedic clinic in terms of medical malpractice
- Tez No: 736505
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH COŞKUN YORULMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Ortopedi ve Travmatoloji, Forensic Medicine, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hekimler her geçen gün artan“tıbbi uygulama hatası”iddiaları ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Ortopedi ve travmatoloji dalı ülkemizde en sık şikayet edilen dallar arasında üçüncü sırada yer almaktadır. Tıbbi uygulama hatası iddialarına karşın hekimlerin kendilerini savunmalarını sağlayacak en önemli faktör tıbbi kayıtlardır. Çalışmada ortopedi kliniğindeki tıbbi kayıtların tıbbi uygulama hataları yönünden incelenmesi amaçlandı. Çalışmada; bir eğitim ve araştırma hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji kliniğindeki taburcu olmuş hastalara ait 200 adet dosya içerikleri incelendi. Hastalar; yaş, cinsiyet ve uyrukları değerlendirildi. Hastaneye yatışının hangi şartlarda (elektif, acil) olduğu kaydedildi. Tıbbi kayıtların kim tarafından hazırlandığı, uzman ve/veya uzmanlık öğrencisi (kaçıncı sene uzmanlık öğrencisi?) belirlendi. Hasta dosyasında bulunması zorunlu tıbbi dokümanlar incelendi. İstatistiksel analiz için Windows için SPSS 15.0 programı kullanıldı. İncelenen dosya içeriklerinde bulunması zorunlu tıbbi dokümanlarda içerik ve usul açısından eksiklikler saptandı. Tıbbi kayıtların uzmanlık öğrencileri tarafından tutulduğu çoğunlukla da ilk sene uzmanlık öğrencilerinin dosya içeriklerini hazırladığı görüldü. Aydınlatılmış onam ve günlük gözlem kayıtlarında aksaklıklar olduğu saptandı. Hastalara sunulan sağlık hizmetlerinin tıbbi standartlara uygun olması hayati bir değer taşıması beraberinde tıbbi kayıt süreçlerinin de etkin, düzenli ve tıbbi standartlara uygun olması sağlık hizmeti sunanların yükümlülüklerindendir. Tıbbi uygulama hatası iddialarına karşı hekimleri en büyük savunucusudur.
Özet (Çeviri)
As in the whole world, in our country, physicians are faced with increasing medical malpractice claims. Orthopedics and traumatology is the third most frequently complained branch in our country. Despite the claims of medical malpractice, the most important factor that will enable physicians to defend themselves is medical records. The aim of this study was to examine the medical records of the orthopedic clinic in terms of medical practice errors. The contents of 200 files of patients who were discharged from Orthopedics and Traumatology clinic of a training and research hospital were examined. Patients; age, gender and nationality were evaluated. hospitalization conditions (elective, emergency) were recorded. Mandatory medical documents were included in the patient file. SPSS 15.0 for Windows program was used for statistical analysis. Deficiencies in terms of content and procedure were found in the medical documents that must be included in the contents of the examined files. It was seen that medical records were kept by only residents, and mostly in the first year. Informed consent forms and daily observation recordings showed irregularities. It is very important that the health services provided to patients comply with medical standards. The medical record processes are also must be effective, orderly and in compliance with medical standards. The medical records are the greatest factors that advocate of physicians against claims of medical malpractice.