2019-2024 yılları arasında adli tıp kurumu adli tıp 7. ihtisas kurulunca görüş bildirilen oküloplasti operasyonlarının tıbbi uygulama hataları açısından değerlendirilmesi
Evaluation of medical malpractice in oculoplasty operations for which opinions were provided by the 7th forensic medical specialization board of the forensic medicine institute between 2019-2024
- Tez No: 1008621
- Danışmanlar: UZMAN CANER BEŞKOÇ, PROF. DR. MEHMET AKİF ÖZDAMAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adalet Bakanlığı
- Enstitü: Adli Tıp Kurumu
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
Özet
Perioküler bölgeye yönelik çok sayıda tıbbi ve cerrahi işlem uygulanmaktadır. Bu bölgeye gerçekleştirilen kozmetik müdahaleler arasında blefaroplasti, lateral kantoplasti (badem göz operasyonu), kaş kaldırma ve orbital yağ rezeksiyonu ön plana çıkmaktadır. Blefaroplasti, gençleştirme amacıyla ya da fonksiyonel bozuklukların giderilmesi için göz kapağı derisinin, orbikülaris okuli kasının ve orbital yağ dokusunun eksize edilmesi, yeniden konumlandırılması veya şekillendirilmesini içeren cerrahi bir prosedürdür. Üst göz kapağı blefaroplastisi (UEB), hem estetik hem de işlevsel endikasyonlarla uygulanırken; alt göz kapağı blefaroplastisi (AEB) daha çok kozmetik amaçlarla tercih edilmektedir. Cerrahların, uygulama öncesinde hastaları potansiyel komplikasyonlar konusunda ayrıntılı biçimde bilgilendirme yükümlülüğü bulunmaktadır. Ayrıca, uygulanacak girişimlerin olası riskleri konusunda klinik farkındalığın yüksek olması önem arz etmektedir. Bu çalışmada, 2019–2024 yılları arasında Adli Tıp Kurumu'na (ATK) başvurarak oküloplastik cerrahi sonrası komplikasyon geliştiği bildirilen 106 olgu retrospektif olarak incelenmiştir. ATK Etik Kurulu onayıyla yürütülen çalışmada, hastalar uygulanan cerrahi işlem türü, demografik özellikler, işlemi gerçekleştiren hekimin branşı, gelişen komplikasyonlar ve olası tıbbi uygulama hataları açısından değerlendirilmiştir. Cinsiyet ile komplikasyon gelişimi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Komplikasyonların, en sık göz hastalıkları ve plastik rekonstrüktif cerrahi (PRC) uzmanlarınca gerçekleştirilen girişimlerde ortaya çıktığı tespit edilmiştir. En yaygın başvuru nedenleri; yara izi, lagoftalmi ve ektropiyon olarak belirlenmiş; bu durumların ortalama olarak cerrahi müdahaleden yaklaşık yedi hafta sonra geliştiği gözlemlenmiştir. Komplikasyonların en sık 40–49 yaş grubunda görüldüğü belirlenmişse de yara izi oluşumu açısından bu yaş grubuyla istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Genel değerlendirme sonucunda, olguların büyük çoğunluğu tıbbi uygulama hatası değil, cerrahi girişimlere bağlı öngörülebilir komplikasyonlar olarak sınıflandırılmıştır. Elde edilen bulgular, postoperatif dönemde karşılaşılabilecek olağan komplikasyonlar kapsamında değerlendirilmiş ve ihmal ya da kusura işaret eden bir durum olarak kabul edilmemiştir. Oküloplastik cerrahiye bağlı komplikasyon ve malpraktis ayrımının daha iyi anlaşılabilmesi ve adli tıbbi yaklaşımın standardize edilebilmesi için ileri düzeyde çok merkezli çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
A wide range of medical and surgical procedures are performed on the periocular region. Among the most common cosmetic interventions in this area are blepharoplasty, lateral canthoplasty (“almond eye”surgery), brow lift, and orbital fat resection. Blepharoplasty is a surgical procedure that involves the excision, repositioning, or reshaping of eyelid skin, the orbicularis oculi muscle, and orbital fat tissue, either for rejuvenation or to correct functional impairments. Upper eyelid blepharoplasty (UEB) is performed for both aesthetic and functional indications, whereas lower eyelid blepharoplasty (LEB) is primarily preferred for cosmetic purposes. Surgeons are obligated to provide patients with detailed information regarding potential complications before undertaking these procedures. Furthermore, maintaining high clinical awareness of the associated risks is of critical importance. In this study, 106 cases reported to the Council of Forensic Medicine between 2019 and 2024 due to complications following oculoplastic surgery were retrospectively analyzed. With the approval of the ATK Ethics Committee, patients were evaluated based on the type of surgical procedure performed, demographic characteristics, the medical specialty of the performing physician, the complications encountered, and potential instances of medical malpractice. No statistically significant relationship was found between gender and the occurrence of complications. It was observed that complications most frequently occurred in procedures performed by ophthalmologists and plastic reconstructive surgeons (PRS). The most common reasons for referral were scarring, lagophthalmos, and ectropion, which were generally observed to develop approximately seven weeks after surgery. Although complications were most frequently observed in individuals aged 40–49, no statistically significant difference was found in scar formation with respect to this age group.Overall, the majority of the cases were classified not as instances of medical malpractice but as foreseeable complications related to surgical interventions. The findings were interpreted as routine postoperative complications and not as indicators of negligence or fault. To enhance the understanding of the distinction between complications and malpractice in oculoplastic surgery and to help standardize forensic medical approaches, further advanced multicenter studies are warranted.