Türk ceza hukuku bağlamında psikiyatride tıbbi uygulama hataları
Malpratice in psychiatry in the context of Turkish criminal law
- Tez No: 698966
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZNUR SEVDİREN, PROF. DR. AHMET TAMER AKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Psikiyatri, Law, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Hukuki ve etik yönüyle ülkemizde son 20 yıldır çeşitli boyutlarıyla tartışılan tıbbi malpraktis, hekimin hatalı uygulamaları, hasta-hekim ilişkisinde hekimlik bilgi ve becerisine sahip bir hekimin tıbbi müdahalesi sırasında dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı bir davranışı nedeniyle hastanın zarar görmesi olarak tanımlanabilir. Bugün ise çalışmaya konu edilen mesleki uygulama hatalarına gerek kanuni düzenlemeler gerek meslek odalarının girişimleriyle aranan çözümlerin dinamik sürecine şahitlik etmekteyiz. Hekimin cezai sorumluluğu, kanundan veya sözleşmeden kaynaklanan görevini ifa ederken işlenebilecek suçlardaki sorumluluğu ifade etmektedir. Hekimin cezai sorumluluğunun meydana gelmesi için ilk olarak hekim tarafından tıbbi müdahale teşkil eden ve 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu'nda suç olarak düzenlenen hukuka aykırı bir eylemi olmalıdır. Bu eylemler, aydınlatma ve onamda hata, mesleki sınırların aşılması, teşhis ve tedavide hata ve ilaç uygulamasında hata bağlamında meydana gelebilmektedir. Psikiyatride görülen tıbbi müdahale hatalarını ise genellikle intihar vakaları, zorla yatırma, teşhis hataları, yanlış ilaç uygulamaları, konsültasyonda hatalar ve mesleki sınır ihlalleri oluşturmaktadır. Yukarıda bahsi geçen başlıca tıbbi uygulama hatalarının psikiyatride nasıl cereyan ettiği ve psikiyatrist hekim açısından nasıl cezai sorumluluk doğurduğu hakkında yapılan çalışmalar konunun önemine rağmen hayli azdır. Bu çalışmada, psikiyatrist hekimin yukarıda sayılan başlıca tıbbi uygulama hataları ile sınırlı olmak üzere cezai sorumluluğu güncel yasal düzenlemeler ışığında tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Medical malpractice, which has been discussed in various aspects in our country for the last 20 years in terms of legal and ethical aspects, can be defined as the wrong practices of the physician, the harm of the patient due to the behavior of a physician who has the knowledge and skills of medicine in the patient-physician relationship, during the medical intervention, which is contrary to the obligation of attention and care. Today, however, we are witnessing the dynamic process of solutions sought for professional practice errors, which are the subject of the study, both by legal regulations and by the initiatives of professional chambers. The criminal liability of the physician refers to the responsibility for the crimes that may be committed while performing his duty arising from the law or the contract. For the criminal liability of the physician to occur, first of all, there must be an unlawful act by the physician, which constitutes a medical intervention and is regulated as a crime in the Turkish Penal Code No. 5237. These actions include errors in disclosure and consent, crossing professional boundaries, errors in diagnosis and treatment, and errors in medication administration. Medical intervention errors seen in psychiatry are generally suicide cases, forced hospitalization, diagnostic errors, wrong drug administration, mistakes in consultation and occupational boundary violations. Despite the importance of the subject, studies on how the above-mentioned major medical practice errors occur in psychiatry and how they cause criminal liability for the psychiatrist are very few. In this study, the criminal liability of the psychiatrist will be discussed in the light of current legal regulations, limited to the main medical practice errors listed above.