Kemâl Bişr hayatı eserleri ve ses bilimine dair görüşleri
Kamâl Bishr's life works and opinions on sound science
  1. Tez No: 736509
  2. Yazar: ŞEMDİN ÇAVUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GÜNDAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Kemâl Muhammed 'Ali BİŞR, 1921 Yılında Mısır'ın küçük bir köyünde, çiftçi bir ailede dünyaya gelmiştir. İlk, orta ve lisans eğitimini de Mısır'da almıştır. Lisansüstü eğitim için 7 yıl kadar İngiltere'de kalmıştır. Yüksek lisans ve doktorasını burada tamamlayan Bişr, Kahire Üniversitesi Dâru'l-'Ulûm Fakültesi Sami ve Doğu Dilleri İnceleme Bölümü'nde eğitim vermek üzere Mısır'a dönmüştür. Yaşadığı dönemin en tanınmış Arap dil bilimcilerinden biri olan Bişr, dili, gelişimi bakımından canlı bir organizmaya benzetmiştir. Bu açıdan Arapçanın hakkettiği seviyede olmadığını, Arap toplumunun Arapçayı hakkıyla konuşup dünyaya tanıtamadığını ifade etmiştir. Bu sebeple hayatının neredeyse tamamını Arapçayı düzgün anlatmaya ve onu eski döneminde olduğu gibi ilim ve kültür dili haline getirmeye adamıştır. Bu amaçla dönemin pek çok TV ve radyo kanallarında Arapçayı düzgün konuşma programlarına gerek sunucu gerekse de konuk olarak katılmıştır. Yine bu amaçla ülkesinde pek çok derneğin kurucu başkanlığını yapmış, bu amaca hizmet eden derneklerin üyesi olmuş ve bu gayretlerine karşılık olarak pek çok değerli ödüle layık görülmüştür. En başarılı eserlerini ses bilim alanında veren Bişr, bu alanda yazmış olduğu 'İlmü'l-Asvât adlı kitabı son dönemde Arap dilinde yazılmış, bu alandaki en önemli eser olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Kamâl Mohammad Ali BİSHR was born in a small village in Egypt in 1921 to a farmer family. He received his primary, secondary and undergraduate education in Egypt. He stayed in England for 7 years for postgraduate education. After completing his master's and doctorate degrees there, Bishr returned to Egypt to teach at the Department of Semitic and Eastern Languages, Faculty of Dâru'l-'Ulum, Cairo University. Bishr, one of the most well-known Arab linguists of his time, compared language to a living organism in terms of its development. In this respect, he stated that Arabic is not at the level it deserves, and that the Arab society cannot speak Arabic properly and introduce it to the world. For this reason, he devoted almost all of his life to explaining Arabic properly and making it the language of science and culture as it was in his old period. For this purpose, he participated in many TV and radio channels of the period, both as a presenter and as a guest, in the programs of speaking Arabic properly. Again for this purpose, he was the founding chairman of many associations in his country, became a member of associations serving this purpose, and was awarded many valuable awards in response to these efforts. Bishr, who gave his most successful works in the field of phonology, has recently been written in the Arabic language, and his book titled 'Ilmu'l-Asvât', which he wrote in this field, has been accepted as the most important work in this field.