Endüstri 4.0 kapsamında nesnelerin interneti (IoT) uygulamalarının mağaza içindeki satın alma davranışları üzerine bir uygulama
The application on in-store purchasing behavior of internet of things (IoT) applications under industry 4.0
  1. Tez No: 736530
  2. Yazar: SILA MISIRLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİDE ÖNCÜ EROĞLU PEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Endüstri faaliyetleri ve bilişim teknolojilerini bir araya getirmeyi hedefleyen Endüstri 4.0, 2 ana bileşenden oluşmaktadır. İlk bileşen, yeni nesil yazılım ve donanım, ikinci bileşen ise Nesnelerin İnternetidir. Nesnelerin interneti, tüm cihazların birbirleri ile veri ve bilgi alışverişi için kullanıldığı, sensör ve işlemcilerle donanmış, internet bağlantılı akıllı sistemlerdir. Lojistik, satış, pazarlama gibi birçok alanda kullanımı yaygınlaşan nesnelerin interneti kavramı teknoloji desteklidir. Nesnelerin interneti kavramının, mağazacılıkta da QR kod ile ödeme yapma, akıllı raf sistemleri, stok bilgilerini kontrol etme gibi oldukça fazla kullanım alanı mevcuttur. Bunlar gibi nesnelerin interneti uygulamaları sayesinde, mağaza içindeki satın alma davranışlarının etkilendiği düşünülmektedir. Tezin literatür taraması sonrası makalelerden elde edilen ölçeklerle oluşturulmuş bir anket çalışması olacaktır, rassal araştırma yöntemi ile hedeflenen örneklem kitlesine uygulanan anket çalışması ile toplanan veriler Spss istatistik programı ile analiz edilecektir. Elde edilen bulgular neticesinde endüstri 4.0 ve nesnelerin interneti konusunda öneri ve değerlendirmeler yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Industry 4.0 which aims to bring together information technologies and industry activities, consist of 2 main components. The first of the main component is the new generation software and hardware, and the second component is the Internet of Things (IOT). Internet of things are intelligent electronic systems with internet connection, equipped with sensors and operators, integrated with all kinds of tools, where all devices on earth are used to exchange information and data with each other. The concept of IOT, which has become wide spread in many are as such as logistics, sales, marketing, is technology-supported. The IOT concept has a lot of use in stores such as paying with QR code, smartshelf systems, checking stock information. Thanks to the IOT applications of such objects, it is thought that the purchasing behavior in the store is affected. After the literatüre review of the thesis, it will be a survey work created with scales obtained from the articles. The data collected by the survey which is applied to the targeted sample population by means of random research will be analyzed by SPSS statistical program. As a result of the findings, suggestions and evaluations on Industry 4.0 and the Internet of things will be made.