Periodontitis hastalarında total oksidant/antioksidant durumunun ve selenyum seviyesinin değerlendirilmesi
Evaluation of total oxidant/antioxidant status and selenium level in periodontitis patients
  1. Tez No: 736531
  2. Yazar: MEHMETCAN UYTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ORBAK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu çalışmada, periodontitisli ve periodontal olarak sağlıklı bireylerde serumda total oksidatif seviye (TOS), total antioksidan seviye (TAS) ve selenyum seviyesinin birbirleriyle ve klinik parametrelerden plak indeksi (Pİ), gingival indeks (Gİ), sondalamada cep derinliği (SCD) ve klinik ataçman seviyesi (KAS) ile ilişkisi değerlendirilerek oksidatif stresin periodontitis üzerindeki rolünün incelenmesi amaçlandı. Materyal ve Metot: Çalışmaya 61 periodontal olarak sağlıklı (S grubu), 61 periodontitisli (P grubu) olmak üzere toplam 122 birey katıldı. Bireylerin klinik periodontal ölçümleri yapıldı. Hastalardan elde edilen serum sıvısında TOS, TAS ve selenyum düzeyleri incelendi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, by investigating the serum total oxidant status (TOS), total antioxidant status (TAS) and selenium levels and clinical parameters such as plaque index (PI), gingival index (GI), probing depth (PD) and clinical attachment level (CAL) of periodontitis and periodontally healthy individuals, it was aimed to examine the role of oxidative stress on periodontitis. Materials and Methods: A total of 122 individuals, 61 of whom were periodontally healthy (S group) and 61 with periodontitis (P group), participated in the study. Clinical periodontal measurements of the individuals were obtained. TOS, TAS and selenium levels in the serum obtained from the patients were examined.