Devre tatil sözleşmeleri
Timeshare contracts
  1. Tez No: 736529
  2. Yazar: FATMA KABAKCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE NUR KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Devre tatil sistemleri, bir taşınmaz üzerinde birden fazla kişiye aynî veya şahsi hak tanınarak bu kişilerin taşınmazdan belirli dönemlerde zamanla sınırlı olarak yararlanmalarını sağlayan bir sistemdir. Bu sistemlerden temelinde şahsi hak bulunan devre tatil sözleşmeleri, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Devre Tatil ve Uzun Süreli Tatil Hizmeti Sözleşmeleri Yönetmeliği ile düzenlenmektedir. Uygulamada devre tatil sözleşmeleri ile sıklıkla karıştırılan ve temelinde bir aynî hak bulunan devre mülk hakkı ise 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu ile düzenlenmektedir. Bu kapsamda çalışmamızda öncelikle devre tatil sistemleri incelenmiş, ardından devre tatil sözleşmeleri ile benzer sözleşmeler arasındaki farklar ortaya konulmuştur. Ardından devre tatil sözleşmelerinin unsurları ve hukuki niteliğine ilişkin açıklamalar yapılmıştır. Son olarak da devre tatil sözleşmeleri ile ilgili olarak tüketicilere sağlanan korumalar incelenmiş ardından da devre tatil sözleşmeleriyle ilgili olarak ortaya çıkan uyuşmazlıkların usul hukuku boyutuna değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Timeshare vacation systems grants real or personal rights to more than one person on an immovable, allowing these persons to benefit from the immovable for a limited period of time. Among these systems, Timeshare Vacation Contracts, which are based on individual rights, are regulated by the Law No. 6502 on the Protection of the Consumer and the Regulation on Timeshare and Long-Term Vacation Service Contracts. The timeshare right, which is often confused with timeshare vacation contracts and which has a real right as its basis, is regulated by the Law No. 634 on Property Law. Within this context, Timeshare vacation systems were examined, and the differences between timeshare contracts and such like contracts were conducted in this study. Then, explanations on the elements and legal nature of timeshare contracts were made. In conclusion, the rights of consumers regarding timeshare vacation contracts are examined, and the procedural dimension of disputes arising from timeshare vacation contracts is handled.