Türk Ceza Kanunu kapsamında uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçu
Manufacturing and trade of drugs or stimulant substances under the Turkish Criminal Law
  1. Tez No: 736532
  2. Yazar: BERNA GÖKKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARIK POLAT İŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Uyuşturucu madde ticareti, uyuşturucu yasağı yasalarına tabi olan maddelerin üretimi, yetiştirilmesi, dağıtımı ve satışını kapsayan küresel nitelikli bir yasa dışı ticarettir. Çok büyük miktarlardaki yasa dışı uyuşturucu maddelerin uluslararası sınırlarda dolaşımı ve bu türden madde pazarının en önemli ve tehlikeli kısmını ise uyuşturucu ticaretinin oluşturuyor olması bu ticaretin sadece ülke içerisinde değil, sıklıkla uluslararası boyutta da gerçekleştiğini ortaya koymaktadır. Bu nedenledir ki; ülkeler yasa dışı olarak gerçekleştirilen uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticaretine ilişkin faaliyetleri kanunlarında suç olarak yaptırıma bağlamıştır. Uyuşturucu madde tedariği ve ticareti suçu ile mücadele etmek bakımından tüm dünyada gösterilen yoğun çabalara ve artarak devam eden uyuşturucu talebini azaltma politikalarına rağmen yasa dışı madde ticaretinin artarak devam ettiği bilinen bir gerçektir. Bu tez çalışmasında uyuşturucu veya uyarıcı maddeler ile ilgili genel bilgilere yer verildikten sonra Türk Ceza Kanununun 188. maddesinde suç olarak düzenlenen uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçu ayrıntılı olarak ele alınacaktır. Ayrıca, seçilen bazı ülkelerin uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçuna ilişkin yasal düzenlemelerine yer verildikten sonra bu suçun işlenme nedenleri ve sonuçları üzerinde durulacaktır. Sonuç ve tartışma kısmında ise, bu suçun insan hakları ihlalleri ile olan ilişkisi ortaya konduktan sonra anılan suçun hangi açılardan adli bilimlerin ilgi alanına girdiği tartışılarak bu suçla mücadelede önemli olduğu düşünülen çeşitli çözüm önerilerinde ve çıkarımlarda bulunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Drug trafficking is a global illicit trade involving the production, cultivation, distribution and sale of substances subject to drug prohibition laws. The circulation of large quantities of illegal drugs across international borders and the fact that the most important and dangerous part of this type of drug market is drug trafficking reveal that this trade takes place not only within the country, but also at an international level. This is why; countries have sanctioned illegal activities related to the manufacture and trade of drugs or stimulants as a crime in their laws. It is a well-known fact that illegal drug trafficking continues increasingly despite the intense efforts made all over the world in order to combat the crime of drug supply and trafficking and increasingly ongoing drug demand reduction policies. In this thesis, after giving general information about drugs or stimulant substances, the crime of drug or stimulant substance manufacturing and trade, which is regulated as a crime in Article 188 of the Turkish Penal Code, will be discussed in detail. In addition, after the legal regulations of some selected countries on the production and trafficking of drugs or stimulants, the reasons and consequences of this crime will be discussed. In the conclusion and discussion part, after revealing the relationship between this crime and human rights violations, it will be discussed in which aspects the said crime is in the field of forensic science, and various solutions and inferences that are thought to be important in combating this crime will be made.