Cebri icrada borçluya ve malvarlığına dair bilgilere erişim imkânı
Access to information about the debtor and his assets in forced execution
  1. Tez No: 736534
  2. Yazar: BAHADIR KUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜMEYYE HİLAL ÜÇÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Cebri icra hukukunda borçluya ve malvarlığına dair bilgilere erişim, takibin ilerlemesi bakı-mından önemlidir. Bu çalışma kapsamında çeşitli sınıflandırmalar altında borçluya ve mal-varlığına dair bilgilere erişim imkânı incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde bilgiye erişimin temelleri; kavram, tarihî gelişim, bazı temel haklarla olan bağlantı, cebri ic-ranın etkinliğine dair bazı güncel gelişmeler başlıkları altında ele alınmıştır. Çalışmanın ikin-ci bölümünde bilgiye erişimin kapsam ve içeriği; konu, kişi ve zaman ayrımlarına göre de-ğerlendirilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise bilgiye erişimin etkinliğini art-tırmaya yönelik araçlar ve bilgiye erişime dair özellik arz eden bazı durumlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Access to information about the debtor and his assets is important in terms of the progress of the execution. Within the scope of this study, it has been tried to examine the possibility of access to information about the debtor and his assets under various classifications. In the first part of the study, the basics of access to information is discussed under the headings of notion, historical development, the connection with some fundamental rights, and some recent developments regarding the effectiveness of the enforcement. In the second part of the study, the scope and the content of access to information is tried to be evaluated ac-cording to subject, person and time divisions. In the last part of the study, tools to increase the efficiency of access to information and some specific situations regarding access to information were examined.