Total diz artroplastisi sonrası erken dönem nöromusküler elektriksel stimülasyon uygulamasının son durum üzerine etkisi
The effect of early neuromuscular electrical stimulation application on the final situation after total knee arthroplasty
  1. Tez No: 736533
  2. Yazar: NURCİHAN ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER YAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortopedik Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Total Diz Artroplastisi Sonrası Erken Dönem Nöromusküler Elektriksel Stimülasyon Uygulamasının Son Durum Üzerine Etkisi. Nurcihan Çiftci. Marmara Üniversitesi, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı. Danışman: Prof. Dr. İlker Yağcı. Giriş ve Amaç: Çalışmamızın amacı total diz artroplastisi (TDA) sonrası uygulanan tedavi programına eklenen Nöromusküler Elektriksel Stimülasyon (NMES) uygulamasının ağrı, eklem hareket açıklığı, kas kuvveti ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza osteoartrit nedeniyle total diz artroplastisi yapılan 30 hasta dahil edildi. Hastalar randomize olarak 2 gruba ayrılarak 15 hasta çalışma, 15 hasta da kontrol grubuna alındı. Çalışma grubundaki hastalara sürekli pasif hareket cihazı, egzersiz, soğuk uygulama ve NMES uygulanırken kontrol grubundaki hastalara NMES hariç diğer tedaviler uygulandı. Değerlendirmeler postop erken dönem, 10.seans sonrası ve 3. ay sonrası olmak üzere üç kere yapıldı. Tüm katılımcılar kısa form-36 (SF-36), Western Ontario and Mc Master Universities Osteoarthritis Index (WOMAC OA indeksi), visuel analog skalası (VAS), gonyometrik ölçüm ve manuel kas testi ile değerlendirildiler.
Özet (Çeviri)
The Effect of Early Neuromuscular Electrical Stimulation Application on the Final Situation After Total Knee Arthroplasty. Nurcihan Ciftci. Marmara University, Department of Physical Medicine and Rehabilitation. Advisor: Prof. Dr. Ilker Yagci. Introduction: The aim of our study is to investigate the effects of Neuromuscular Electrical Stimulation (NMES) application added to the treatment program after total knee arthroplasty (TKA) on pain, range of motion, muscle strength and quality of life. Materials and Methods: Thirty patients who underwent total knee arthroplasty for osteoarthritis were included in our study. Patients were randomly divided into 2 groups, 15 patients were included in the study group and 15 patients in the control group. Continuous passive motion device, exercise, cold application and NMES were applied to the patients in the study group, while the patients in the control group received other treatments except NMES. Evaluations were made three times: early postop, after the 10th session and after the 3rd month. All participants were evaluated by short form-36 (SF-36), Western Ontario and Mc Master Universities Osteoarthritis Index (WOMAC OA index), visuel analog scale (VAS), goniometric measurement and manual muscle test.