Impact assessment of water jets from flip buckets
Sıçratma eşiğinden gelen su jeti darbe etkisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 736549
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Dolusavak üzerindeki sıçratma eşiğinden çıkan bir jet, kendini çevreleyen hava ile etkileşime girerek hava karışımlı türbülanslı bir jet oluşturur. Jet kalınlığı, düşü yüksekliği ve türbülans derecesine bağlı olarak, havada dağılan jet sonunda sıçratma eşiğinin mansabındaki yeterince uzak bir noktada nehrin yüzeyine çarpar. Eğer yeterince havalanmazsa, jet mansap tarafındaki nehir yatağında önemli oyulmalara neden olan büyük bir darbe etkisi yaratabilir. Su yastığı ve jetin hava içinde yayılması, darbe etkisini azaltmak için pratik yöntemlerdir. Su yastığının nehir yatağındaki dinamik basınçları düşürmedeki etkisini görmek için deneysel bir çalışma yürütülmüştür. Jet darbe etkisini ilgili boyutsuz parametrelerle karakterize edebilmek amacıyla geometrik değişkenler kullanılarak jet darbe etkisi analiz edilmiştir. Darbe etkisini azaltma açısından jetin havalanmasının su yastığı derinliğinden daha etkin bir yöntem olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
A jet issued from flip bucket of spillway of a dam interacts with the surrounding air and develops into an aerated turbulent jet. Depending on the relative jet thickness, the fall height and the level of turbulence, the jet may be dispersed in air forming an aerated water body which will eventually plunge into the river surface at sufficiently far downstream of the flip bucket. If not aerated, the jet may have a larger impact on the river bed causing severe scour damage. Water cushion and dispersion of jet by aeration are the practical tools to reduce the jet impact. An experimental study is conducted to analyze the contribution of water cushion to damp the dynamic pressures on the bed. The jet impact is analyzed using geometric elements of the jet trajectory in an effort to characterize the jet impact conditions in terms of relevant dimensionless parameters. It is observed that aeration of the jet is more effective in minimizing the impact when compared to the contribution of water cushion depth.