Farklı irrigasyon ajanlarının kök kanal dentini mikrosertliği ve yüzey pürüzlülüğü üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of different irrigation agents on root canal dentin microhardness and surface roughness
  1. Tez No: 736548
  2. Yazar: FARUK ÖZTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Başarılı bir endodontik tedavinin temelinde kök kanalının yeterli mekanik preparasyonu ve irrigasyonu ile çok iyi bir şekilde temizlenmesi, şekillendirilmesi ve bunun ardından 3 boyutlu bir şekilde doldurulması bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı farklı irrigasyon ajanları kullanılması ile kök dentini mikrosertliği ve yüzey pürüzlülüğündeki değişimin incelenmesidir. Çalışmamızda 60 adet maksillar kesici ve kanin insan dişi kullanılmıştır. Tüm dişlerin kronları mine-sement sınırının 2 mm üstünden köklerinden ayrılmıştır. Diş kökleri elmas separe ile boyuna olacak şekilde ikiye ayrılmıştır. Elde edilen örnekler akrilik bloklara gömülmüş ve zımparalanmıştır. 3 gruba ayrılan örneklerin tümünün irrigasyon işlemlerinden önce her örnekten 3 ölçüm olacak şekilde mikrosertlik ve her örnekten 5 ölçüm olacak şekilde yüzey pürüzlülüğü ölçümleri yapılmıştır. Gruplardan birincisine %5 NaOCl irrigasyon ajanı, ikincisine QMix irrigasyon ajanı son olarak da üçüncü gruba %2 CHX irrigasyon ajanı 15'er dakika uygulanmıştır. İrrigasyon işlemlerinin ardından tekrar tüm örneklerin mikrosertlik ve yüzey pürüzlülüğü ölçümleri yapılmıştır. Grupların istatistiksel analizinde ANOVA varyans analizi ile Tukey testi uygulandı ve bütün gruplarda istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu görüldü (p< 0,05). Mikrosertlik sonuçlarına göre %5 NaOCl ve QMix irrigasyon ajanları dentin mikrosertliğini eşit ve %2 CHX irrigasyon ajanından fazla düzeyde azalttığı görülmüştür. Yüzey pürüzlülüğü sonuçlarına göre ise QMix irrigasyon ajanı diğerlerine oranla dentin yüzey pürüzlülüğünde daha fazla bir artış meydana getirmiştir. %5 NaOCl ve %2 CHX ajanları ise yüzey pürüzlülüğünde eşit düzeyde ve daha az bir artışa neden olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
The basis of a successful endodontic treatment is forming, cleaning root canal in a very good shape with sufficient mechanical preparation and irrigation, thereafter it has to be filled in 3-dimensional way. The purpose of this study is to investigate the change in root dentine micro hardness and in surface roughness by using different irrigating agents. In our study 60 maxillary incisors and canine human teeth were used. The crowns of all teeth are separated from the roots on 2 mm from the top of cement- enamel junction. Tooth roots are divided into two parts so that the longitudinal with a diamond saw. The resulting samples were embedded in acrylic blocks and grinded. All of the samples were divided into 3 groups before the irrigation process so that 3 measuring for each sample for microstructural and so that 5 measurements for each sample surface roughness measurements were made. 5% NaOCl irrigation agent for the first of the group, QMix combination of both irrigation agent for the second one, 2% CHX irrigation agent for the third group was applied for 15 minutes. After the irrigation process micro structural and surface roughness measurements of all samples again were made.