Natürel birinci zeytinyağının termal oksidasyonuna stachys lavandulifolia bitkisinin antioksidan etkisi
Antioxidant effect of stachys lavandulifolia plant on thermal oxidation of virgin olive OİL
  1. Tez No: 736563
  2. Yazar: MELİKE ŞARE BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERMİN TETİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Biyokimya, Nutrition and Dietetics, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Biyokimyası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışmada natürel birinci zeytinyağına güçlü antioksidan aktiviteye ve zengin fenolik içeriğe sahip Stachys lavandulifolia bitkisinin ilavesinin, zeytinyağının antioksidan kapasitesine ve oksidasyon stabilitesine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Natürel birinci zeytinyağı 20, 40 ve 60 µg/mL konsantrasyonlarında olacak şekilde Stachys lavandulifolia bitkisinin ekstraktı (1. Grup) ve %5 (w/w) oranında kurutulmuş yaprakları eklenerek (2. Grup) zenginleştirilmiştir. Örnekler 0, 30, 60 dakika 100°C ve 150°C'de inkübe edilerek hızlandırılmış termal oksidasyon gerçekleştirilmiştir. Örneklerin toplam fenolik bileşen içeriği Folin-Ciocalteu yöntemi, toplam antioksidan kapasitesi TBARS tayini ve peroksit değeri titrimetrik analiz yöntemi ile değerlendirilmiştir. Renk değişimine yönelik duyusal analizler oluşturulan 8 kişilik jüri tarafından yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The effect of the addition of Stachys lavandulifolia plant with strong antioxidant activity and rich phenolic content, on the antioxidant capacity and oxidation stability of olive oil was aimed to investigate in this study. Material and Methods: Olive oil samples enriched with Stachys lavandulifolia extract at 20, 40 and 60 µg/mL concentrations and 5% (w/w) dried leaf were incubated at 100-150°C for 0, 30, 60 minutes. Total phenolic compound content, antioxidant capacity and peroxide value was determined by Folin-Ciocalteu method, TBARS analysis and titration respectively. Color changes were evaluated by a jury.