Coğrafi işaretli Edremit zeytinyağlarının tüketim alışkanlıklarının belirlenmesi
Determination of consumption habits of geographically labeled Edremit olive oils
  1. Tez No: 921847
  2. Yazar: SERDAR SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma tarama modelinde bir araştırma olup, araştırma evrenini Edremit ilçesinde yaşayan bireyler oluşturmakta olup, örneklemin belirlenmesinde ise kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Buna göre, Edremit ilçesinde ikamet eden bireyler arasından kolay örnekleme yöntemine göre 387 birey örnekleme dahil edilmiştir. Veri toplama aracı olarak kullanılan anket“Coğrafi İşaretli Edremit Zeytin Yağlarının Tüketim Alışkanlıklarının Belirlenmesi Formu”, dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde demografik bilgiler, ikinci bölümünde zeytinyağı tüketim alışkanlıkları, üçüncü bölümde sağlık ve bakım, saklama koşulları ve yemeklerde kullanım şeklinde üç bölümden oluşmaktadır. Dördüncü bölümde zeytinyağı ile yapılan ürünlerin neler olduğunu içeren sorulardır. Araştırma bulgularında bireylerin yarıya yakını 1-5 yıl, yarıdan azı 6-10 yıl, 10- 15 yıl ve 15 yıl ve üzeri süreyle Edremit'te ikamet ettiği, katılımcıların büyük çoğunluğunun Edremit'e yerleşmeden de zeytinyağı tükettiklerini belirtirken, yarıdan azı ise daha önce zeytinyağı tüketmediğini ifade etmiştir. Zeytinyağı temin ettme şekilleri ise yarıya yakının akraba veya komşularından, yağhane, pazar veya marketlerden satın aldığı ve/veya kendi bahçe veya tarlalarından zeytinyağı temin ettiği bulunmuştur. Zeytinyağı satın alırken dikkat edilen duyusal özelliklerde; tat, koku ve rengi birlikte değerlendirdiklerini, yarıdan azı ise sadece tat ve kokuya öncelik verdiklerini ifade etmiştir. Tüketicilerin en fazla tercih edilen çeşidin sızma zeytinyağı olduğu, bunu natürel birinci zeytinyağının izlediği saptanmıştır. Ayrıca, çok az tüketicinin ise tercih ettiği zeytinyağı çeşidi hakkında fikrinin olmadığını ifade etmiştir. Katılımcıların zeytinyağının çeşitli sağlığa yararları konusunda genel olarak olumlu düşüncelere sahip olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların büyük bir çoğunluğu, sızma zeytinyağını yemeklerde çiğ olarak tüketmenin daha faydalı olduğunu düşünmektedir. Kızartmalarda riviera veya rafine zeytinyağını kullanmayı tercih ettiğini belirtmiştir. Coğrafi işaretli Edremit zeytinyağının bölgesel ve ulusal düzeyde daha geniş kitlelere tanıtılması, tüketim alışkanlıklarının pekiştirilmesi için önemlidir. Tanıtım kampanyaları, zeytinyağının duyusal özellikleri ve sağlık faydalarına odaklanarak, özellikle genç nesiller arasında farkındalık yaratabilir.
Özet (Çeviri)
This research is a survey model research, the population of the research is the individuals living in Edremit district, and the convenience sampling method was used to determine the sample. Accordingly, 387 participants were included in the research sample according to the convenience sampling method among the individuals residing in Edremit district. The questionnaire used as a data collection tool,“Determination of Consumption Habits of Geographically Marked Edremit Olive Oils Form”, consists of four sections. The first part consists of demographic information, the second part consists of olive oil consumption habits, the third part consists of three sections: health and care, storage conditions and use in cooking. The fourth section includes questions about the products made with olive oil. According to the findings of the research, almost half of the individuals have resided in Edremit for 1-5 years, less than half for 6-10 years, 10-15 years and 15 years or more, the majority of the participants stated that they consumed olive oil before settling in Edremit, while less than half stated that they had not consumed olive oil before. About half of the respondents purchased olive oil from relatives or neighbors, from oil houses, markets or grocery stores, and/or from their own gardens or fields. In terms of sensory characteristics considered when purchasing olive oil, taste, smell and color were evaluated together, while less than half stated that they prioritized only taste and smell. It was found that the most preferred type of olive oil by consumers was extra virgin olive oil, followed by natural first olive oil. In addition, very few consumers had no idea about the type of olive oil they preferred. Participants were generally positive about the various health benefits of olive oil. The majority of the participants think that it is more beneficial to consume extra virgin olive oil raw in meals. They stated that they prefer to use riviera or refined olive oil for frying. It is important to promote Edremit olive oil with geographical indication to a wider audience at regional and national level in order to reinforce consumption habits. Promotional campaigns can raise awareness, especially among younger generations, by focusing on the sensory properties and health benefits of olive oil.