Küçük hücreli dışı akciğer kanserinde ankaferd hemostatin antiproliferatif etkilerinin araştırılması
Investigation of the antiproliferative effects of ankaferd hemostat on non-small cell lung cancer
  1. Tez No: 736582
  2. Yazar: ZELİHA KARADAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET RIFKI TOPÇUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez çalışmasında küçük hücreli dışı akciğer kanseri hücreleri üzerine hemostatik ajan olan Ankaferd hemostat'ın antiproliferatif etkileri tespit edilmiştir. Bu amaçla deneyde normal akciğer hücresi BEAS-2B hücre hattı ile küçük hücreli dışı akciğer kanseri A549 hücre hattı kullanılmıştır. Deneylerde hücre kinetiği parametreleri olarak hücre canlılığı, xCELLigence gerçek zamanlı hücre analiz sisteminden elde edilen hücre indeksi, mitotik indeksi, BrdU işaretlenme indeksi ve kaspaz aktivitesi değerlendirilmiştir. Deneylerde her iki hücre hattı için 1μl/ml, 2μl/ml ve 4μl/ml ABS konsantrasyonları kullanılmıştır. 1μl/ml Ankaferd Hemostat konsantrasyonu IC50 dozu olarak belirlenmiştir. ABS'nin küçük hücreli dışı akciğer kanseri hücreleri üzerinde meydana getirdiği antiproliferatif etkilerin araştırıldığı bu çalışmadan elde edilen sonuçlar ABS'nin A549 hücre hattında hücre canlılığı, hücre indeksi, mitotik indeks ve BrdU işaretlenme indeksi parametrelerinde anlamlı bir düşüşe neden olurken kaspaz aktivitesinde anlamlı bir yükselişe neden olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the antiproliferative effects of Ankaferd hemostat, which is a hemostatic agent on non-small cell lung cancer cells, were determined. For this purpose, normal lung cell BEAS-2B cell line and non-small cell lung cancer A549 cell line were used in the experiment. Cell viability, cell index obtained from xCELLigence real-time cell analysis system, mitotic index, BrdU labeling index and caspase activity were evaluated as cell kinetic parameters in the experiments. ABS concentrations of 1μl/ml, 2μl/ml and 4μl/ml were used for both cell lines in the experiments. 1μl/ml Ankaferd Hemostat concentration was determined as IC50 dose. The results obtained from this study, which investigated the antiproliferative effects of ABS on non-small cell lung cancer cells, has been shown caused a significant decrease in cell viability,cell index, mitotic index and BrdU labeling index parameters, while ABS caused a significant increase in caspase activity in A549 cell line.