Küçük hücreli dışı akciğer kanserinde malign ve sağlam dokuda lipid peroksidasyonu ve antioksidan aktivitenin değerlendirilmesi
Assessment of lipid peroxidation and antioxidant capacity in pulmonary parenchyma and lung cancer tissue in non small cell lung cancer
- Tez No: 124424
- Danışmanlar: DR. BAHADIR BERKTAŞ, DR. MİNE BERKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Has. ve Göğ. Cerr.Eğt. ve Arş. Hast.
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
7. ÖZET Canlılar yaşam boyu bir çok ekzojen ve endojen serbest radikal kaynağı ile başbaşa kalmaktadırlar. Serbest radikaller bir çok hastalıktan sorumlu tutulmaktadır. Bu hastalıkların en önemlilerinden biri de morbidite ve mortalite sıklığı nedeni ile akciğer kanseridir. Küçük hücreli dışı akciğer kanserli hastanın sağlam ve malign akciğer dokusunda oluşan oksidatif stres ve ona verilen antioksidan cevap düzeyleri arasındaki farkın belirlenmesi amaçlayan prospektif bir çalışma düzenledik. Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde öpere edilen 35 küçük hücreli dışı akciğer kanserli hastanın malign ve sağlam dokularından alman parçalar Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Biyokimya Bölümü' nde homojenize edildi. Doku homojenatlannda oksidatif stres göstergelerinden olan malondialdehit ve antioksidan savunmada yer alan total sülfidril grupları ile vitamin E düzeyleri çalışıldı. Malign doku MDA değerleri 52.7 ± 30.4 mol MDA/gr doku, sağlam doku MDA değerleri 56.8 ± 23.6 mol MDA/gr doku idi. Malign ve sağlam doku MDA değerleri arasında istatistiksel anlamlı fark bulunamadı (p=0.154). Total sülfidril grupları malign dokuda 657.1 ± 266.0 mol /mg protein; sağlam dokuda 565.5 ± 253.9 mol /mg protein idi. Malign dokuda total sülfidril grupları sağlam dokudan belirgin yüksek olmakla birlikte istatistiksel anlamlı fark bulunamadı (p=0.145). Vitamin E malign dokuda 8.85 ± 7.98 g/g doku, sağlam dokuda 5.81 ± 4.54 g/g doku idi. Aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0.005). Malondialdehit ve total sülfidril gruplarında istatistiksel anlamlı fark olmaması, aynı hastadan alman dokuların benzer reaktif metabolit maruziyetine bağlı olabilir. Olgu sayısının azlığı da anlamlı fark elde etmemizi önlemiş olabilir. Vitamin E'nin malign dokuda anlamlı yüksek bulunmasını ise vücudun ekzojen antioksidanlar ile oksidatif stresi azaltmaya çalışması olarak yorumladık. Oksidan/antioksidan sistem üzerindeki çalışmaların daha geniş hasta grupları alınarak ve hücresel enzim antioksidanları da içerecek daha fazla parametre bakılarak yapılmasının daha yararlı olacağım düşünüyoruz. Özellikle vitamin E'nin yalan gelecekte akciğer kanserini önleyici ve/veya geciktirici ilaç olarak kullanıma girebileceğini düşünüyoruz. 31
Özet (Çeviri)
8.SUMMARY ASSESSMENT OF LIPID PEROXIDATION AND ANTIOXIDANT CAPACITY IN PULMONARY PARENCHYMA AND LUNG CANCER TISSUE IN NON-SMALL CELL LUNG CANCER Living beings are exposed to many exogenic and endogenic reactive oxygen species during their lives. Reactive oxygen species (ROS) are thought to be responsible for many diseases. The lung cancer, with its high morbidity and mortality rate, is one of the most important disease related with ROS. This prospective study is designed to examine the differences of oxidative stress and the related antioxidant defence in the normal pulmonary parenchyma and the lung cancer tissue of the patients with non-small cell lung cancer. The lung cancer and normal pulmonary parenchyma tissue of 35 nonsmall cell lung cancer patients who underwent surgery in Atatürk Chest Diseases and Chest Surgery Education and Research Hospital were sampled. The samples were homogenized at the Biochemistry Department of Ankara Education and Research Hospital. MalondMdehyde was measured to indicate oxidative stress, thiol groups and vitamin E were measured to indicate antioxidant defence in the homogenized tissues. The malondialdehyde (MDA) levels were found as 52.7±30.4 and 56.8+23.6 mol MDA/gr of tissue in the lung cancer tissue and normal pulmonary parenchyma, respectively. There were no statistically significant difference between the lung cancer and normal pulmonary parenchyma tissue levels (p= 0.154). The thiol group levels were found as 657.1±266 and 565.5+253.9 mol/mg of protein in the lung cancer tissue and normal pulmonary parenchyma, respectively. The thiol group levels were significantly higher in the lung cancer tissue but it was not statistically significant (p=0.145). The vitamin E levels were found as 8.85+7.98 gr/gr of tissue and 5.81±4.54 gr/gr of tissue 32in the lung cancer tissue and normal pulmonary parenchyma, respectively. There was a statistically significant difference between them (p=0.005). As the normal pulmonary parenchyma and the lung cancer tissue samples were taken from the same patient; it is expected that both tissues have been exposed to similar exogenic ROS. May be for that reason; we could not find statistically significant difference in MDA and thiol group levels. Also, this result may be due to our low number of samples. High levels of vitamin E in the lung cancer tissue may indicate that the human body is trying to lower the oxidative stress with exogenous antioxidants. In conclusion; studies about oxidant/antioxidant system will be more helpful if intracelllular antioxidant enzyme levels are detected together with MDA, thiol groups and vitamin E levels in larger number of series. 33