İlkokul öğretmenlerinin okul iklimi algıları ile örgütsel mutluluk düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between elementary school teacher perceptions of school climate and levels of organizational happiness
- Tez No: 736618
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET ZAFER GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, ilkokullarda görev yapan öğretmenlerin okul iklimi algıları ile örgütsel mutluluk düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Bununla birlikte ilkokullarda görev yapan öğretmenlerin cinsiyet, medeni durum, yaş, okuldaki hizmet yılı ve toplam hizmet yılının hem okul iklimi algılarında hem de örgütsel mutluluk düzeylerinde anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır. Çalışma nicel araştırma yöntemlerinin kullanıldığı ilişkisel tarama modeli ile hazırlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 2021/2022 eğitim öğretim yılı İstanbul ili Zeytinburnu ilçesindeki ilkokullarda görev yapan 239 öğretmen oluşturmaktadır. Bu çalışmada veri toplama araçları olarak, araştırmacı tarafından katılımcıların demografik özelliklerinin tespit edilmesi amacıyla hazırlanan Kişisel Bilgi Formu (KBF), Okul İklimi Ölçeği (OİÖ) ve Örgütsel Mutluluk Ölçeği (ÖMÖ) kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre; öğretmenlerin okul iklimi algılarının yüksek düzeyde olduğu saptanmıştır. Okul iklimi boyutlarında en düşük ortalama çatışma boyutuna aitken en yüksek ortalamanın liderlik ve etkileşim boyutuna ait olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin örgütsel mutluluk düzeylerinin yüksek düzeyde olduğu görülmektedir. Örgütsel mutluluk ölçeği alt boyutları arasında en yüksek ortalama potansiyelin gerçekleştirilmesine aitken, sonrasında olumlu duygular ve en son olarak olumsuz duygular boyutu gelmektedir. Öğretmenlerin cinsiyet, medeni durum ve toplam hizmet yılının, okul iklimi algılarına ve alt boyutlarına göre farklılık göstermediği belirlenmiştir. Bunlarla birlikte yaş ve en son okuldaki hizmet yılının okul iklimi alt boyutlarından demokratiklik ve okula adanma boyutunda farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Öğretmenlerin cinsiyet, medeni durum, yaş, en son okuldaki hizmet yılı ve toplam hizmet yılının örgütsel mutluluk düzeylerine ve alt boyutlarına göre farklılık göstermediği belirlenmiştir. Öğretmenlerin okul iklimi algıları ve örgütsel mutluluk düzeyleri arasında istatistiksel olarak orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin okul iklimi algıları örgütsel mutluluk düzeylerinin istatistiksel olarak anlamlı bir yordayıcısı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between elementary school teacher perceptions of school climate and organizational happiness levels was investigated. In addition, it has been investigated whether the teachers working in elementary schools show a significant difference in terms of gender, marital status, age, years of service at school and total years of service, both in school climate perceptions and organizational happiness levels. The study was prepared with the relational survey model in which quantitative research methods were used. The sample of the research consists of 239 teachers working in elementary teachers in the district of Zeytinburnu in Istanbul in the 2021/2022 academic year. In this study, Personal Information Form (KBF), School Climate Scale and Organizational Happiness Scale, which were prepared by the researcher to determine the demographic characteristics of the participants, were used as data collection tools. The obtained data were analyzed using the SPSS package program. According to the findings obtained; It was determined that teachers' perceptions of school climate were at a high level. In the school climate dimensions, the lowest average belongs to the conflict dimension, while the highest average belongs to the leadership and interaction dimension. It is seen that teachers' organizational happiness levels are at a high level. Among the sub-dimensions of the organizational happiness scale, the highest average potential belongs to the realization, followed by the positive emotions and finally the negative emotions. It was determined that teachers' gender, marital status and total years of service did not differ according to school climate perceptions and sub-dimensions. In addition to these, it was determined that the age and the last year of service at school differ in the dimensions of democracy and school dedication, which are sub- dimensions of school climate. It was determined that the teachers did not differ according to their gender, marital status, age, last year of service at school and total year of service according to their organizational happiness levels and sub- dimensions. It has been observed that there is a statistically moderately significant relationship between teachers' school climate perceptions and organizational happiness levels. It was concluded that teachers' school climate perceptions were a statistically significant predictor of their organizational happiness levels.