Eğitim Fakültesi öğrencilerinin Erasmus+ Yükseköğretimde Öğrenci Öğrenim Hareketliliği'ne katılımına ilişkin fenomenolojik bir araştırma
A phenomenological research on the participation of Faculty of Education students in Erasmus+ Student Mobility for Study in Higher Education
  1. Tez No: 736617
  2. Yazar: ERDOĞAN ÇATAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN KOŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
21. yüzyılın en önemli kavramlarından biri uluslararasılaşmadır. Neredeyse tüm örgütler küreselleşme sonucunda yeni adımlar atmak durumunda kalmıştır. Küreselleşmeden en çok etkilenen örgütlerden biri de yükseköğretim kurumları olmuştur. Özellikle 1990'lardan itibaren Türk yükseköğretim kurumları, dikkate değer bir Uluslarasılaşma sürecine girmiştir. 1987'de Avrupa' uygulamaya geçirilen Erasmus+ Programı, 2003 yılından bugüne Türk yükseköğretiminin uluslararasılaşmasına büyük katkılar sağlamıştır. Dünya'da en bilinen öğrenci değişim programlarından olan Erasmus+ Programı, aynı zamanda yükseköğretim öğrencilerine akademik, sosyal ve mesleki açıdan büyük kazanımlar sunmaktadır. Başladığı günden bugüne on iki milyona yakın katılımcının faydalandığı Erasmus+ Programı, Türk yükseköğretim öğrencileri için de yurt dışı deneyimi kazanmak adına en ulaşılabilir programlardan biridir. Hem yükseköğretim kurumları hem de yükseköğretim öğrencileri için önemli katkıları olan Erasmus+ Programı'nın bilimsel açıdan incelenmesi, değerlendirilmesi ve çıkan sonuçlar doğrultusunda gerekli planlamaların yapılması, Türk yükseköğretiminin önem verdiği, büyük beklentilerinin olduğu ve devam etmekte olan uluslararasılaşma sürecinde büyük önem arz etmektedir. Bu doğrultuda, bu araştırmada eğitim fakültesi öğrencilerinin Erasmus+ Yükseköğretimde Öğrenci Öğrenim Hareketliliği'ne katılımları, hareketlilik öncesi, hareketlilik sırasında ve hareketlilik sonrasında olmak üzere derinlemesine incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, nitel araştırma yönteminde, fenomenoloji deseninde tasarlanmıştır. Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesinde eğitimine devam eden 11 katılımcıdan oluşan çalışma grubu, amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilik ve ölçüt örneklemesi kullanılarak oluşturulmuştur. Araştırmada, veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Veriler, katılımcılar ile yapılan yüz yüze ve çevrim içi görüşmeler ile elde edilmiştir. Elde edilen veriler, betimsel ve içerik analizi yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Eğitim fakültesi öğrencilerinin Erasmus+ Yükseköğretimde Öğrenci Öğrenim Hareketliliği'ne daha çok yabancı dil gelişimi sağlamak ve yurt dışı deneyimi kazanmak için katıldıkları, hareketliliğe hak kazandıktan sonra ev sahibi üniversite ve misafir olunan üniversite desteğini yeterli buldukları, hareketlilik öncesinde en çok vize ve ders seçim aşamalarında zorlandıkları, Program kapsamında verilen hibe miktarını yetersiz buldukları, hareketlilik sırasında yerel dil bilmediklerinden ve İngilizce konuşma pratiği olmamasından zorlandıkları, hareketlilik sonrasında en çok ders saydırma ve kalan hibe ödeme aşamalarında zorlandıkları ve Program'dan beklentilerinin karşılandığını sonuçlarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important concepts of the 21st century is internationalization. Almost all organizations have had to take new steps as a result of globalization. One of the organizations most affected by globalization has been higher education institutions. Especially since the 1990s, Turkish higher education institutions have entered a remarkable internationalization process. Erasmus+ Program, which was put into practice in Europe in 1987, has made great contributions to the internationalization of Turkish higher education since 2003. Erasmus+ Program, which is one of the most well-known student exchange programs in the world, also offers great academic, social and professional gains to higher education students. Erasmus+ Program, from which nearly twelve million participants has benefited since its inception, is one of the most accessible programs for Turkish higher education students to gain experience abroad. Scientific examination and evaluation of the Erasmus+ Program, which has important contributions to both higher education institutions and higher education students, and making the necessary plans in line with the results, is of great importance in the ongoing internationalization process, which Turkish higher education attaches importance to, has great expectations from and continues. Accordingly, in this study, it is aimed to examine the participation of the education faculty students in Erasmus+ Student Mobility for Study in Higher Education in depth, as before the mobility, during the mobility and after the mobility. The research was designed in qualitative research method, phenomenology pattern. The study group of 11 participants who continue their education at Gazi University Gazi Faculty of Education was formed by using the maximum variety and criterion sampling, one of the purposive sampling methods. In the research, semi-structured interview form was used as a data collection tool. The data were obtained through face-to-face and online interviews with the participants. The obtained data were analysed using descriptive and content analysis methods. It was concluded that education faculty students participated in Erasmus+ Student Mobility for Study in Higher Education in order to develop more foreign languages and gain experience abroad, found the support of the host university and the host university sufficient after they qualified for the mobility, had the most difficulties in the visa and course selection phases before the mobility, found the amount of grant given within the scope of the program insufficient, had difficulties during the mobility because they did not know the local language and due to the lack of English speaking practice, had the most difficulties in the course substitution and remaining grant payment phases after the mobility and their expectations from the program were met.