HBA1C ölçümünde yöntem karşılaştırması
Method comparison in HBA1C measurement
- Tez No: 736621
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
HbA1c Ölçümünde standardizasyon çalışmaları sürmekte ve bu konuda iyileşmeler sağlanmaktadır. Bu çalışmada TINIA yöntemini kullanan Roche Cobas 6000 cihazı ile HPLC yöntemini kullanan Tosoh G8 cihazı karşılaştırılmıştır. İki yöntemin determinasyon katsayısı 0,987,regresyon denklemi %HbA1c=0,903*x+0,159 idi. HPLC ve TINIA yöntemleriyle elde edilen %HbA1c düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulundu. TINIA yöntemi HPLC sistemi ile iyi korelasyon vermekle birlikte %7,9'luk düşük HbA1c sonucu üretmesi diyabet tanı ve takibi açısından sorun oluşturabilir.
Özet (Çeviri)
Standardization studies in HbA1C measurement are contunuing worlwide and improvement are being made in this regard in this study, We compared the Roche Cobas 6000 device using the TINIA method with Tosoh G8 device, which uses hplc method,as a referance for HbA1c Measurement. The determination coefficient of the two method was 0,987,the regeession equation was %HbA1c=0,903*x+0,159. A significant difderences was found between %HbA1c levels obtained by HPLC and TINIA methods. Although the TINIA method correlates well with the HPLC system, prosucing a low HbA1c result of 7,9% may pose a problem in terms of Diabetes diagnosis and follow up.