Diabetik ve senil kataraktlı olgularda sialik asidin serm ve ön kamara sıvısındaki miktarının incelenmesi, lipid peroksidasyon/antioksidan sistem dengesi ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of stalic acid amount in plasma and aqueus humor with diabetic and senile cataract patients and its relationship with lipid peroxidation antioxidant system equilibrium
  1. Tez No: 103379
  2. Yazar: H. ÖZGÜR ARTUNAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KAZIM DEVRANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
6.0ZET Katarakt özellikle yaşlanmayla beraber insan hayatını etkileyen, görme keskinliğini azaltıp, dış dünya ile görsel bağlantımızı bozan bir hastalıktır. Bunun için de kataraktın oluşum mekanizmaları ortaya konulmalı, buradan çıkacak sonuçlarla hastalığı önleyici yöntemlere ulaşmak amaçlanmalıdır.Biz de çalışmamızda senil ve diabetiklerdeki katarakt oluşum mekanizmalarında nonenzimatik glikozilasyon ile oluşumu artan sialik asitin lipid peroksidasyonu / antioksidan sistem dengesi ile ilişkisini araştırdık Serbest radikal oluşumuna bağlı oksidatif hasarın, çeşitli etyolojilere sahip katarakt tiplerindeki etkisinin ve antioksidan sistemlerle ilişkisinin çok yönlü olarak incelenmesinin amaçlandığı bu çalışmada; Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı'nda operasyon karan verilen değişik tipte senil ve diabetik katarakt tanısı almış 25 'i diabetik; 25 'i senil 50 hastanın 50 gözü ve kontrol grubu olarak da sağlıklı 20 gönüllü olmak üzere toplam 70 olgu çalışma kapsamına alınmıştır. Çalışma grubundaki hastalardan operasyon öncesi kanlan, fakoemülsifikasyon yöntemi ile yapılan katarakt operasyonunda ise, ön kamara sıvı örnekleri alınmıştır. Kontrol grubundaki sağlıklı gönüllülerden ise doğal olarak yalnızca kan örnekleri alınabilmiştir. Serum örneklerinde, lipid peroksidasyonunun göstergesi olan malondialdehid (MDA), membran glikoproteinlerinin yapısında bulunan ve glikozillenmeyle miktarı değişebilen Sialik asit (NANA), antioksidan sistemden süperoksit dismutaz (SOD) ve ortamdaki oksidan stresin bir göstegesi olan H2O2 'nin detoksifıkasyonundan sorumlu katalaz (CAT) miktarlarına bakılmıştır. Ön kamara sıvısında ise diabetik ve senil kataraktlı olgularda NANA ve CAT bakılmıştır. Diabetik ve senil katarakt grubunda bakılan serum MDA ve NANA, kontrol grubuna göre anlamlı yüksek bulunurken, SOD ve CAT değerleri anlamlı düşük bulunmuştur. Ön kamara sıvısının diabetik ve senil gruptaki karşılaştırmasında ise diabetik katarakt grubunun CAT değeri senil gruba göre anlamlı daha düşük,NANA değeri ise anlamlı yüksek bulunmuştur.Serum MDA 87ve serum,ön kamara NANA arasında aynı yönde, serum ve ön kamara CAT ile ters yönde ilişki bir ilişki bulunmuştur.Diabetik hastalarda anormal glikozillenmeyi gösteren HbAlc ile serum ve ön kamara NANA arasında anlamlı ve aynı yönde bir ilişki tespit edilmiştir Yaş,cinsiyet,diabet süresi ve hipertansiyon ile diğer parametreler arası hiçbir grupta anlamlı bağlantı bulunamadı. Bu bulgular ışığında katarakt oluşum mekanizmasında, anormal glikozilasyon sonucu glikozile membran proteinlerinin artışının, membran yapısında yer alan sialik asitin miktarının da artmasına yol açtığı tespit edilildi. Miktarı yükselen sialik asit, artmış olan lipid peroksidasyonu / antioksidan sistem dengesizliği ile bir araya geldiğinde membran geçirgenliğini bozup lenste denatürasyon yaptığı değerlendirildi. Bozulan bu dengenin, diabeti olmayan yaşlı kişilerde senil katarakt oluşumuna sebep olduğu yorumlanırken, diabetiklerde daha da bozuk olduğu ve var olan katarakt riskini daha da arttırdığı sonucuna van İdi. Katarakt oluşumunun önlenmesine ve/veya geciktirilmesine yönelik çabalar doğrultusunda; konuyla ilgili hekimler için, katarakt riski bulunduğunu düşündükleri hastalannın kan antioksidan parametrelerinin ve serum sialik asit miktarını ölçümünün yol gösterici olabileceği yorumu yapıldı.. 88
Özet (Çeviri)
7.ABSTRACT Cataract formation influences life quality by reducing the visual acuity and disturbing our visual connection with outer world progressively by aging. Thus, the mechanisms of cataract formation should be outlined and preventive measures should be aimed in accordance with these mechanisms. We investigated the role of the increasing amount of sialic acid by non-enzymatic glycosylation and its relationship with lipid peroxidation/antioxidant system equilibrium in the mechanisms of cataract formation in senile and diabetic patients. Our aim was to investigate the role of oxidative damage due to free radical formation in types of cataract with different etiology and its relationship with antioxidant systems. A total of 50 eyes of 50 patients with 25 diabetic and 25 senile cataracts and 20 healthy volunteers as control group were included to the study. Preoperative blood sampling and aqueous humor sampling before the phacoemulsification procedure were performed in the study group. Only blood sampling was performed to the healthy volunteers. Plasma levels of Malondialdehyde (MDA) as an indicator of lipid peroxidation, Sialic acid (NANA) which is present in membrane glycoproteins and whose level changes with glycosylation and catalase (CAT) which is responsible from the detoxification process of H2O2 which is an indicator of oxidative stress was determined. NANA and CAT levels were determined in aqueous humor samples. Plasma levels of MDA and NANA were significantly higher and SOD and CAT levels were significantly lower in the diabetic and senile cataract group in comparison with the control group. In the diabetic group, CAT levels in humor aqueous were significantly lower and NANA levels were significantly higher than the senile group. There was direct correlation between the plasma MDA levels and plasma and aqueous humor aand NANA levels. Conversely, plasma MDA levels were inversely correlated with plasma and aqueous humor CAT levels. There was a statistically significant direct correlation between HbAlc and plasma and aqueous humor NANA 89levels. Age, sex, period of diabetes and hypertension were not significantly different parameters among groups. These results indicate that glycosylated membrane proteins increase due to abnormal glycosylation and this contributes to the damage in membrane permeability together with the disequlibrium in lipid peroxidation / antioxidant system. The final result is the denaturation of lens. The disequlibrium in lipid peroxidation / antioxidant system causes cataract formation in non-diabetic senile subjects and enhances the cataract process in diabetic patients. Determination of plasma antioxidant levels and sialic acid levels in patients who are in the risk group for cataract formation may be helpful in means of prevention and/or postponing the cataract process. 90