Obezite, tip 2 diyabet ve alzheimer hastalığında (Tip 3 diyabet) serum asprosin, leptin, ghrelin, amilin ve çinko düzeyleri ile nörometabolik durum değerlendirilmesi
Evaluation of neurometabolic status with serum asprosin, leptin, ghrelin, amylin and zinc levels in obesity, Type 2 diabetes and alzheimer's disease (Type 3 diabetes)
  1. Tez No: 736637
  2. Yazar: AHMET ANGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVVAL ULMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Amaç: Obezite ve tip 2 diyabet (T2DM), Alzheimer hastalığı (AD) gelişimi ile ilişkilidir, ancak insülin direncinin ortak moleküler mekanizması şu anda bilinmemektedir. Çalışmamızda fazla kilolu/obez prediyabetik, T2DM ve AD hastalarında asprosin, leptin ve ghrelin düzeylerinin incelemesi, bu belirteçlerin enerji homeostazındaki rolü ve ortak yönlerinin ortaya konması amaçlandı. Gereç ve Yöntemler: Amerikan Diyabet Derneği (ADA) sınıflamasına göre obez/fazla kilolu (Ob/Ow) gönüllüler, AD hastaları ve 40 yaş üstü sağlıklı gönüllü grupları çalışmamıza dahil edildi. Grup1:Ob/Ow normal glukoz toleransı(n=26), Grup2:Ob/Ow izole bozulmuş açlık glukozu(n=26), Grup3:Ob/Ow bozulmuş açlık glukozu+bozulmuş glukoz toleransı(n=26), Grup4:Ob/Ow T2DM(n=26), Grup5:AD(n=26), Grup6:Kontrol (n=28). Biyokimyasal analizler venöz kan örneklerinden gerçekleştirilmiştir. Gruplar arası kıyaslamalar SPSS'de One-way Anova (post-hoc Tukey) ve Kruskal-Wallis (Mann-Whitney U), tabakalı analizlerle ve korelasyon analizleri Pearson-Spearman testleriyle yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Obesity and type 2 diabetes (T2DM) are associated with the development of Alzheimer's disease (AD), but the common molecular mechanism of insulin resistance is currently unknown. In our study; we aimed to examine the levels of asprosin, leptin and ghrelin in overweight/obese prediabetic, T2DM and AD patients, and to reveal the role and common aspects of these markers in energy homeostasis. Material and Method: Obese/overweight (Ob/Ow) volunteers, AD patients and healthy volunteer groups over the age of 40 classified according to the American Diabetes Association (ADA) were included in our study. Group1:Ob/Ow normal glucose tolerance(n=26), Group2:Ob/Ow isolated impaired fasting glucose(n=26), Group3:Ob/Ow impaired fasting glucose+impaired glucose tolerance(n=26), Group4:Ob /Ow T2DM(n=26), Group5:AD(n=26), Group6:Control (n=28). Biochemical analyzes were performed from venous blood samples. Comparisons between groups were made with One-way Anova (post-hoc Tukey) and Kruskal-Wallis (Mann-Whitney U), stratified analyzes and correlation analyzes with Pearson-Spearman tests in SPSS.