Küreselleşme sonrası ortaya çıkan yenidünya düzeninde Türkiyede değişen güvenlik anlayışı
The changing understanding of security in Türkiye in the new world order that emerged after globalization
- Tez No: 1006255
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Topkapı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri ve Uygulamaları Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Soğuk Savaş sonrası dönemde ortaya çıkan yenidünya düzeni bağlamında küreselleşmenin Türk toplumunun güvenlik algısı üzerindeki etkilerini incelemektedir. Küreselleşme süreci, yalnızca ekonomik ve kültürel ilişkileri derinleştirmekle kalmamış, aynı zamanda güvenlik kavramının kapsamını genişleterek askerî tehditlerin ötesinde siyasal, toplumsal, ekonomik, siber ve insani boyutları da içerecek şekilde yeniden tanımlanmasına yol açmıştır. Bu dönüşüm, devlet merkezli güvenlik anlayışının yerini birey ve toplum merkezli güvenlik yaklaşımlarına bırakmıştır. Türkiye'nin jeostratejik konumu, NATO üyeliği, Ortadoğu ve Kafkasya gibi kriz bölgelerine olan yakınlığı, göç hareketleri, terör tehdidi ve enerji bağımlılığı gibi unsurlar, ülkenin güvenlik gündemini çok boyutlu hale getirmiştir. Bu bağlamda araştırma, Türk toplumunun güvenlik kavramını nasıl algıladığını, hangi tehditleri önceliklendirdiğini ve küreselleşmenin bu algıyı nasıl dönüştürdüğünü ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmada, güvenlik olgusu; terör ve radikalleşme, göç ve mülteci hareketleri, siber güvenlik, medya ve kamuoyu etkisi gibi alt başlıklar üzerinden incelenmiştir. Bulgular, Türk toplumunda güvenliğin tarihsel olarak devletin bekası ve milli bütünlük kavramlarıyla özdeşleştiğini, ancak son yıllarda insani, ekonomik ve dijital güvenlik gibi alanların da toplumsal farkındalık düzeyinde önem kazandığını göstermektedir. Ayrıca medya ve dijital platformların, güvenlik algısını biçimlendiren güçlü araçlar haline geldiği, toplumsal korku, dayanışma ve milliyetçilik duygularını aynı anda pekiştirdiği belirlenmiştir. Yeni Dünya Düzeni çerçevesinde Türkiye'nin güvenlik politikaları, klasik askeri güvenlik paradigmasının ötesine geçerek çok boyutlu, önleyici ve bölgesel denge odaklı bir stratejiye evrilmiştir. Bu strateji, yalnızca dış tehditleri değil; göç, enerji arz güvenliği, siber saldırılar, dezenformasyon ve ekonomik kırılganlıklar gibi yeni nesil tehditleri de kapsar hale gelmiştir. Sonuç olarak çalışma, Türkiye'de güvenlik kavramının toplumsal düzeyde yeniden tanımlandığını; bireylerin, kurumların ve devletin ortak sorumluluğuna dayalı bütüncül bir güvenlik kültürünün şekillenmekte olduğunu göstermektedir. Bu yönüyle araştırma, uluslararası ilişkiler, toplumsal psikoloji ve iletişim çalışmaları literatürüne kuramsal ve uygulamalı bir katkı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of globalization on Turkish society's perception of security in the context of the new world order that emerged in the post-Cold War era. The globalization process has not only deepened economic and cultural relations but also led to a redefinition of the concept of security, expanding its scope beyond military threats to include political, social, economic, cyber, and humanitarian dimensions. This transformation has replaced the state-centric understanding of security with individual and society-centered approaches to security. Factors such as Turkey's geostrategic location, NATO membership, proximity to crisis regions such as the Middle East and the Caucasus, migration movements, the threat of terrorism, and energy dependence have multifaceted the country's security agenda. In this context, the study aims to reveal how Turkish society perceives the concept of security, which threats it prioritizes, and how globalization has transformed this perception. The study examines the phenomenon of security through subheadings such as terrorism and radicalization, migration and refugee movements, cybersecurity, and the influence of media and public opinion. The findings demonstrate that security in Turkish society has historically been identified with the concepts of state survival and national integrity, but in recent years, areas such as human, economic, and digital security have also gained importance in social awareness. Furthermore, it has been determined that media and digital platforms have become powerful tools shaping the perception of security, simultaneously reinforcing social fear, solidarity, and nationalism. Within the framework of the New World Order, Turkey's security policies have evolved beyond the classical military security paradigm into a multidimensional, preventative, and regional balance-oriented strategy. This strategy encompasses not only external threats but also new-generation threats such as migration, energy supply security, cyberattacks, disinformation, and economic vulnerabilities. In conclusion, the study demonstrates that the concept of security in Turkey is being redefined at the societal level, and that a holistic security culture based on the shared responsibility of individuals, institutions, and the state is taking shape. In this respect, the research aims to make a theoretical and practical contribution to the literature on international relations, social psychology, and communication studies.