Ak Başat Türkçe kitabının dil becerilerine etkisi
The effect of Ak Başat Turkish teaching book on language skills
- Tez No: 736641
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL GÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 375
Özet
Bu çalışmanın amacı, yabancı dil olarak Türkçe öğretimi alanında yeni olan“Ak Başat Türkçe”A1-A2 düzeyi ders kitabının okuma, yazma, konuşma ve dinleme becerilerinin gelişimlerine etkisi açısından incelemektir. Araştırma örneklemini Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezinde öğrenim görmekte olan Türkçe hazırlık sınıflarındaki yabancı öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmada Ak Başat Türkçe kitabının içeriğinden bahsedilmiş, kitapta yer alan alıştırma türlerine de değinilmiştir. Okuma ve dinleme becerilerinin gelişimini görmek için öğrencilerden kitapta yer alan okuma ve dinleme metinlerinin sorularını yapmaları istenmiştir, dinleme metinlerinin bazıları ise yine bu öğrencilere dikte çalışması olarak yaptırılmıştır. Konuşma becerisinin gelişimi tespit etmek için ise görüşme tekniği kullanılarak bu öğrencilere üç adet açık uçlu soru yöneltilmiş ve bu soruların cevapları ses kaydına alınmıştır. Ses kayıtları yazıya aktarılmış ve yapılan hatalar analiz edilmiştir. Yazma becerisi için ise iki konu belirlenmiş ve öğrencilerden bu iki konudan birini seçerek bir kompozisyon yazmaları istenmiştir. Becerilerin gelişimini değerlendirmek için ise Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı Kişisel Değerlendirme Tablosunda yer alan ölçütlerden yararlanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, Ak Başat Türkçe kitabında okuma ve dinleme becerileri için birçok metin ve etkinlik yer alırken yazma ve konuşma becerisi için kitapta yer alan etkinlikler yetersiz kalmıştır. Ders kitabının yazma ve konuşma etkinliklerinin sayılarının arttırılabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the new“Ak Başat Turkish”A1-A2 level textbook in the field of teaching Turkish as a foreign language in terms of its effect on the development of reading, writing, speaking and listening skills. The sample of the research consists of foreign students in Turkish preparatory classes studying at Karamanoğlu Mehmetbey University Turkish Teaching Application and Research Center. In the research, the content of the Ak Başat Turkish book was mentioned, and the types of exercises in the book were also mentioned. In order to see the development of reading and listening skills, the students were asked to answer the questions of the reading and listening texts in the book, and some of the listening texts were made by these students as dictation exercises. In order to determine the development of speaking skills, three open-ended questions were asked to these students by using the interview technique and the answers to these questions were recorded. The audio recordings were transcribed and the mistakes made were analyzed. For the writing skill, two topics were determined and the students were asked to write an essay by choosing one of these two topics. In order to evaluate the development of skills, the criteria in the Personal Evaluation Chart of the Common European Framework of Reference for Languages were used. According to the findings of the research, while there are many texts and activities for reading and listening skills in the Ak Başat Turkish book, the activities in the book for writing and speaking skills are insufficient. It has been concluded that the number of writing and speaking activities in the textbook can be increased.