Yabancılara Türkçe öğretiminde kullanılan seviye tespit sınavlarının söz varlığı yeterliliğinin ölçülmesi: KARsın yeterlilik programı
Measurement of vocabulary proficiency of the level determination exams used in teaching turkish to foreigners: KARsın proficiency program
- Tez No: 807819
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL GÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Yabancılara Türkçe Öğretimi alanında birçok çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmaların çoğu etkili ve doğru öğretimle ilgilidir. Öğretimin sonucunu yansıtan ölçme ve değerlendirme ile ilgili çalışmaların sayısı oldukça azdır. Öğrenicinin dil yeterliliğini ölçen Seviye Tespit Sınavlarının ölçmedeki yeterliliği ile ilgili bir çalışma ise bulunmamaktadır. Sınavların söz varlığı yeterliliği incelenen bu çalışmada kaynak olarak Ak Başat Türkçe A1-A2; Gazi A1, A2, B1, B2, C1; Yedi İklim A1, A2, B1, B2, C1 kitapları ve Türkçe Sözlük kullanılmıştır. Hızlı ve nesnel sonuç elde etmek için KARsın Yeterlilik Programı geliştirilmiştir. KARsın'a yüklenen bir sorunun kitaplardaki kurlarla benzerlik oranına, sorularda yer alan söz varlığının hangi kitabın hangi seviyesinde olduğuna ve hiçbir kitaptaki söz varlığı ile eşleşmeyen söz varlığı bilgilerine ulaşılabilmektedir. KARsın'ın soru araması bölümünde herhangi bir soru tipi veya kelime sınırlılığı bulunmadığı için diğer kur sınavlarının yeterliliği de ölçülebilmektedir. Ayrıca KARsın'ın veri tabanını oluşturan bazı verilere de yer verilmiştir. Bu veriler ve KARsın'dan elde edilecek sonuçlar, dil öğretiminde öğreticilere ve dil alanında çalışma yapacak olan araştırmacılara kaynak niteliğindedir. Bununla birlikte Yunus Emre Enstitüsünün internet sitesinde yer alan bir Seviye Tespit Sınavının yeterlilik durumuna bakılmıştır. KARsın'ın sınavlardaki söz varlığı verilerinin bağlı olduğu kura ait olup olmadığını belirlemesi bakımından bu alana katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
There are many studies in the field of teaching Turkish to foreigners. Most of these studies are related to effective and accurate teaching. The number of studies related to measurement and evaluation that reflect the result of teaching is quite small. There is no research on the level of language proficiency exams that measure a student's level of language proficiency during the measurement process. The Turkish A1-A2 books Ak Başat; Gazi A1, A2, B1, B2, C1; Yedi İklim A1, A2, B1, B2, C1 and Turkish Dictionary were used as the sources in this study where the vocabulary proficiency of the exams was examined. In order to achieve fast and objective results, the KARsın Proficiency Program has been developed. It is possible to access the similarity ratio of a question uploaded to KARsın with the rates in books, which level of the vocabulary contained in the questions is at, and vocabulary information that does not match the vocabulary in any book. Since there are no question types or word limitations in the question search section of KARsın, the proficiency of other rate exams can also be measured. In addition, some of the data that make up the database of KARsın are also included. These data and the results to be obtained from KARsın are a source for teachers in language teaching and researchers who will work in the field of language. In addition, the proficiency status of a Level Determination Exam on the Yunus Emre Institute's website has been checked. It is thought that KARsın will contribute to this field in terms of determining whether the vocabulary data in the exams belong to the course to which it is connected.