K-OMS-2 destekli NiIr alaşım nanoparçacıkları: Sentezi, tanımlanması ve hidrazin-borandan hidrojen üretimindeki katalitik uygulaması
K-OMS-2 supported NiIr alloy nanoparticles: Synthesis, characterization and catalytic application in the hydrogen generation from hydrazine-borane
  1. Tez No: 736643
  2. Yazar: ŞÜKRİYE KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZAHMAKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Kimya, Energy, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez çalışmasında öncelikli olarak kaynakçaya uygun olarak, K-OMS-2 sentezlenmiş ve yapısal karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Daha sonra K-OMS-2 destekli bimetalik nikel esaslı iridyum nanokümesi hazırlanarak sulu ortamda, hidrazin-boranın tam bozunma tepkimesinde katalitik performansları incelenmiştir. Son olarak hazırlanmış metal nanokümelerin ICP-OES (İndüktif Eşleşmiş Plazma-Optik Emisyon Spektrometresi), XRD (X-Işınları Kırınımı), XPS (X-Işınları Fotoelektron Spektroskopisi), TEM (Geçirimli Elektron Mikroskopu), TEM/EDX (Geçirimli Elektron Mikroskopu/Enerji Dağılımlı X- Işını Spektroskopisi), HRTEM (Yüksek Çözünürlüklü Geçirimli Elektron Spektoskopisi) ve ATR-IR (Fourier Dönüşümlü-İnfrared Spektroskopisi) gibi ileri analitik ve spektroskopik yöntemler kullanılarak tanımlanmıştır. Hazırlanan katalizörlerin hidrazin-boranın tam bozunma tepkimesinde tekrar kullanılabilirlik performansları da incelendikten sonra farklı sıcaklıklarda katalitik tepkimeler gerçekleştirilerek en etkin metal nanoküme için aktivasyon parametreleri (Ea: Aktivasyon Enerjisi; ΔH*: Aktivasyon Entalpisi; ΔS*: Aktivasyon Entropisi) hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, K-OMS-2 was synthesized in accordance with the literature and after structural characterization Subsequently, K-OMS-2 supported bimetallic nickel-based iridium nanocluster were prepared and the catalytic performances of hydrazine borane incomplete degradation reaction were investigated. Finally prepared metal nanoclusters, ICP-OES (Inductively Coupled Plasma Optical Emission Spectrometer), XRD (X-Rays Diffraction), XPS (X-Ray Photoelectron Spectroscopy), TEM (Transmission Electron Microscope), TEM / EDX (Transmission Electron Microscope / Energy Dispersive X-Ray Spectroscopy), HRTEM (High-Resolution Transmission Electron Spectroscopy) and ATR-IR (Attenuated Total Reflectance-Infrared Spectroscopy) defined as using advanced analytical and spectroscopic methods. After examining the reusability performances of the prepared catalysts in the complete degradation reaction of hydrazine borane, catalytic reactions were performed at different temperatures and activation parameters for the most effective metal nanoclusters (Ea: Activation Energy; ΔH*: Activation Enthalpy; ΔS*: Activation Entropy) were calculated.