The causal relationship between Bitcoin, Islamic Stocks, and oil prices: Evidence from the quantiles-based Granger Causality Test
Bitcoin, İslam Pay Senetleri ve petrol fiyatları arasındaki nedensel ilişki: Kantil temelli Granger Nedensellik Testinden kanıtlar
  1. Tez No: 736682
  2. Yazar: SALAH ALDDİN ALJASEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH BUĞAN, DOÇ. DR. ERAY GEMİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Varlık sınıflarının genişlemesi ve sağlık, ekonomik ve jeopolitik krizler, yatırımcıların varlıklarını uluslararası piyasalarda çeşitlendirmelerini gerekli kılmıştır. Bu tez, Bitcoin (BTC), İslami Pay Senetleri (DJI) ve petrol fiyatları (WTI) arasındaki nedensel ilişkiyi araştırmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla, öncelikle 18 Ağustos 2011- 10 Aralık 2021 dönemi için Artırılmış Dickey-Fuller (ADF) ve Philips Perron (PP) Testleri kullanılarak veri serilerinin durağanlığı kontrol edilmiştir. Daha sonra, Vektör Otoregresif (VAR) Modeli ve değişkenler arasındaki korelasyonların varlığını izlemek için çeşitli sağlamlık kontrolleri uygulandıktan sonra, incelenen seriler arasındaki ilişkinin yönünü ve gücünü belirlemek için Parametrik Olmayan Kantil Nedensellik Testi kullanılmıştır. Sonuçlar, değişkenler arasında iki yönlü varyans nedensellik olduğunu göstermiştir. Bu nedenselliğin gücü özellikle normal piyasa koşullarında artmakta ancak BTC'den İslami Pay Senetleri (DJI)'ye ve Petrol fiyatlarından (WTI) İslami Pay Senetlerine (DJI) olan nedensellik dışında üst kantillerde zayıftır. Ortalamada nedensellik açısından, İslami pay senetlerinden (DJI) petrol fiyatlarına (WTI) yalnızca orta kantilde tek yönlü bir nedensellik tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The expansion of asset classes and the health, economic and geopolitical crises have made it necessary for investors to diversify their assets in international markets. This thesis aims to investigate the causal relationship between Bitcoin (BTC), Islamic Stock Markets (ISMs), and Oil. To this end, Firstly, the stationarity of the data series was checked using the Augmented Dickey-Fuller (ADF) and Philips Perron (PP) Tests for the period from August 18, 2011, to December 10, 2021. Then, after implementing the Vector Autoregressive (VAR) Model and various robustness checks to trace the existence of correlations between the variables, the Nonparametric Causality-in- Quantiles Test was utilized to determine the direction and strength of the relationship between the studied series. The results suggested that there are two-way causality-in- variance among variables. The strength of this causality especially rises in the normal market conditions but is weak in the upper quantiles except from BTC to DJI and from WTI to DJI. In terms of causality-in-mean, there is one-way causality from DJI to WTI in only a medium quantile.