Bitcoin ile seçilmiş döviz kurları arasındaki ilişki
The relationship between Bitcoin and exchange rates
  1. Tez No: 840046
  2. Yazar: TOLGA KIRAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH BUĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bitcoin, Satoshi Nakamoto adlı kişi veya kişiler tarafından 2009 yılında mail gruplarında yayımlanan bir makale ile hayatımıza girmiş bir kripto para birimidir. O günden bu güne bir çok akademik çalışmanın konusu olmuştur. Tezin ilk bölümünde para kavramı, paranın türleri ve paranın fonksiyonlarından bahsedilmiş, döviz kavramı hakkında genel bir anlatım yapılmış ve bununla birlikte Bitcoin'in ortaya çıkışı, teknolojik altyapısı ve finans piyaslarındaki rolü hakkında genel bir bakış sunulmuştur. Bu çalışmanın temel amacı son yıllarda etkisi ve kullanıcısı artan Bitcoin ile seçili döviz kurları arasındaki ilişkileri araştırmaktır. Çalışma Bitcoin fiyatını etkileyen faktörleri daha iyi anlamaya yardımcı olacaktır. Bitcoin ve seçili döviz kurları arasındaki olası ilişkiyi incelerken öncelikli olarak Phillips-Perron birim kök testi uygulanmış ardından otokorelasyon ve değişen varyans sorunu için LM ve White testleri uygulanmıştır. Son olarak VAR Granger nedensellik testi kullanılarak BTC, DXY ve EUR ilişkisi analiz edilmiştir. Analiz sonucunda BTC, DXY ve EUR arasında herhangi bir nedensellik ilişkisine rastlanılmamıştır. Beklendiği üzere DXY ve EUR arasında nedensellik ilişkisi tespit edilmiştir. Tüm bu sonuçlar doğrultusunda çalışmadan elde edilen bulgular araştırmacılar, profesyoneller ve yatırımcılara çalışmalarında ve yatırımlarında yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Bitcoin is a cryptocurrency introduced to the world through a paper published in online forums by an individual or group named Satoshi Nakamoto. Since 2009, it has become the subject of numerous academic studies over the years. The first part of the paper mentions the concept of money, the types of money and the functions of money, gives a general explanation of the concept of foreign exchange and provides an overview of the emergence of Bitcoin, its technological infrastructure and its role in the financial markets. The main objective of this study is to investigate the relationship between Bitcoin and selected exchange rates, as Bitcoin's influence and users have increased in recent years. The study will help to better understand the factors affecting the price of Bitcoin. While examining the possible relationship between Bitcoin and selected exchange rates, firstly, the Phillips-Perron unit root test was applied, followed by LM and White tests for autocorrelation and variance. Finally, the relationship between BTC, DXY and EUR was analyzed using the VAR Granger causality test. No significant causality relationship between BTC, DXY and EUR was found as a result of the analysis. As expected, a causal relationship was found between DXY and EUR. In line with all these results, the findings obtained from the study will help researchers, and investors in their studies and investments.