Yatırımcıların korku ve açgözlülük duyguları ile Bitcoin fiyatları arasındaki etkileşim: Toda-Yamamoto nedensellik analizi
Interaction between investors' fear and greed emotions and Bitcoin prices: Toda Yamamoto causality analysis
- Tez No: 865276
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH GÜLAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veri Yönetimi ve Analizi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Finansal piyasaların her geçen gün daha fazla kabul görerek kullanılan enstrümanı olan Bitcoin birçok araştırmaya konu olmuştur. Günümüz dijital dünyasında oldukça yüksek piyasa değeri ile yüksek işlem hacimlerine ulaşan Bitcoin'in fiyat hareketleri önem arz ederken, yatırımcıların duyarlılığından etkilenme derecesi merak konusu olmaktadır. Bu tez çalışması yatırımcı duyarlılığı ile Bitcoin fiyatı arasındaki nedensellik ilişkisini araştırmaktadır. Yatırımcı duyarlılığının temsilcisi olarak Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi (CFGI) kullanılmaktadır. Çalışmada, pandemi etkisini analizlerde görebilmek için veri seti: pandemi öncesi dönem, pandemi ve sonrası dönem ile tüm gözlemlerin bir arada tutulduğu tam dönem şeklinde ayrılarak Toda – Yamamoto Nedensellik testi uygulanmıştır. Pandemi öncesi dönemde CFGI ve BTC değişkenleri arasında çift yönlü ilişki saptanırken, diğer iki dönemde BTC değişkeninden CFGI değişkenine doğru tek yönlü ilişki saptanmıştır. Yapısal kırılmalar zaman içerisinde yapılan analizlerde değişiklere sebep olabilmektedir. Zaman periyodu boyunca yaşanan değişimleri ölçmek amacıyla Balcılar ve diğerleri (2010)'nin geliştirmiş olduğu Kayan Pencere Nedensellik testi uygulanmıştır. Analizler sonucunda 5 alt dönemde çift yönlü nedensellik ilişkisi gözlemlenmiştir. BTC değişkeninden CFGI değişkenine doğru tek yönlü ilişki yoğunlukta olup, CFGI değişkeninden BTC değişkenine doğru tek yönlü ilişki olan alt dönemlerin çift yönlü nedensellik ilişkisinin bulunduğu alt dönemlerle paralel olduğu tespit edilmiştir. Zamanın etkisini incelediğimiz Kayan Pencere yaklaşımı ve pandeminin etkisini ölçtüğümüz dönemlere ayrılarak yapılan analizler sonucunda Bitcoin ve Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi arasında sabit olmayan nedensellik ilişkisi olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Bitcoin, which is an increasingly accepted and used instrument in financial markets, has been subject to many different standards. While the price movements of Bitcoin, which reaches high transaction volumes with a very high market value in today's digital world, are important, the degree to which it is affected by the sensitivity of investors is a matter of curiosity. This thesis investigates the causal relationship between investor sentiment and Bitcoin price. The Crypto Fear and Greed Index (CFGI) is used as a proxy for investor sentiment. In the study, in order to see the pandemic effect in the analysis, the data set was divided into the pre-pandemic period, the pandemic and post-pandemic period, and the full period in which all observations were kept together, and the Toda – Yamamoto Causality test was applied. While a bidirectional relationship was detected between the CFGI and BTC variables in the pre-pandemic period, a unidirectional relationship was detected from the BTC variable to the CFGI variable in the other two periods. Structural breaks may cause changes in analyzes over time. In order to measure the changes over the time period, the Rolling Window Causality test developed by Balcılar et al. (2010) was applied. As a result of the analyses, a bidirectional causality relationship was observed in 5 sub-periods. There is a one-way relationship from the BTC variable to the CFGI variable, and it has been determined that the sub-periods with a one-way relationship from the CFGI variable to the BTC variable are parallel to the sub-periods with a bi-directional causality relationship. As a result of the analysis made by dividing the Rolling Window approach, in which we examine the effect of time, and the periods in which we measure the effect of the pandemic, it has been revealed that there is a non-constant causality relationship between Bitcoin and the Crypto Fear and Greed Index.