Kamu düzeni açısından yapay zekâ
Artificial intelligence in terms of public order
  1. Tez No: 736709
  2. Yazar: NECİP FAZIL AKBURAKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Yapay zekânın gelişimindeki artışla birlikte hukuktaki çalışmalar hızlanmıştır. Özellikle yapay zekâların otonom davranışlarının insanın sorumluluğu üzerinde etkisi olacağı açıktır. Dar yapay zekâ veya geniş yapay zekâ türlerinin insanın sorumluluğunu değiştirmeleri sebebiyle bazı yapay zekâlara hukuki kişilik verilmesi gündeme gelmiştir. Yapay zekâları, hukuki kişilikleri olan ve olmayanlar olarak ikiye ayırmak mümkündür. Bu durum farklı şekillerle sorumluluğa etki edecektir. Tez içerisinde hukuki kişilikten kısaca bahsedilmiştir. Kamu düzeni açısından yapay zekâ incelenmiştir. Güvenlik- özgürlük dengesinde yapay zekânın konumuna değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the increase in the development of artificial intelligence, studies in law have accelerated. Especially clear is that autonomous behaviors of artificial intelligence will have impact on human liability. Due to the fact that narrow artificial intelligence or wide artificial intelligence types change the liability of human beings, it has come to the fore to give legal personality to some artificial intelligences.They can be separated two parts which have legal personality or not. This situation affect on liability with different ways. In the thesis briefly legal personality is mentioned. Artificial intelligence in terms of public order is examined. The position of artificial intelligence in the security-freedom balance is mentioned.