Yaygın veya bölgesel lenfadenopati ile başvuran çocuklarda demografik, klinik, laboratuvar ve görüntüleme bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of demographic, clinical, laboratory and imagining findings in children presenting with generalized or regional lymphadenopathy
- Tez No: 736713
- Danışmanlar: PROF. DR. GANİYE BEGÜL KÜPELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Onkolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Çalışmamızda, hastanemiz Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'ne lenfadenopati nedeniyle başvuran hastaların; demografik, klinik, laboratuvar ve görüntüleme bulgularının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 17 Eylül 2021-30 Kasım 2021 tarihleri arasında Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniğinde lenfadenopati nedeniyle takip ve tedavi edilen 6 ay-18 yıl yaş aralığındaki hastalar dahil edilmiştir. Hastaların demografik ve antropometrik verileri, öykü, fizik muayene, laboratuvar ve radyolojik bulguları, tedavi yöntemleri, tanıları, lenfadenopatilerin izlemde küçülüp küçülmediği gibi bilgiler kaydedilerek değerlendirildi. Bulgular: Toplam 102 hastanın %60,8'i erkek, %39,2'si kız idi. Hastaların yaş ortalaması 74,55 ± 50,17 aydı. En sık görülen semptom hastaların tamamında saptanan lenf nodu bölgesinde şişlikti. Hastaların %48,0'i yakın zamanda enfeksiyon geçirmişti. En sık görülen enfeksiyon üst solunum yolu enfeksiyonu (%41,2) idi. Hastaların %87,3'ünde baş-boyun bölgesinde, %7,8'inde aksiller bölgede ve %4,9'unda inguinal bölgede lenfadenopati vardı. Hastaların %2,9'unda splenomegali ve/veya hepatomegali vardı. Hastaların %47,1'sine akciğer grafisi çekilmiş, %85,3'üne ultrasonografi yapılmıştı. Yatırılarak tedavi edilen hastaların ortalama yatış süresi 15,1 gündü. Kontrole gelen hastaların %73,5'inde lenf nodu boyutunda küçülme vardı. Hastaların %7,8'ine biyopsi yapılmış, bunların %3,9'u malign, %96,1'i benign idi. Biyopsi yapılan ve biyopsi yapılmayan gruplar arasında lökosit sayısı, lenfosit sayısı ve LDH düzeyi açısından anlamlı bir fark saptanmadı. Malign ve benign gruplar arasında lökosit sayısı, lenfosit sayısı ve LDH düzeyi açısından anlamlı bir fark saptanmadı. Lenf nodları fikse olan hastalarda biyopsi yapılma sıklığının lenf nodları mobil olan hastalara göre anlamlı şekilde yüksek olduğu (p=0,024), lenf nodları patolojik boyutta olan hastalarda biyopsi yapılma sıklığının patolojik boyutta olmayan hastalara göre yüksek olduğu bulundu (p=0,046). Sonuç: Yaygın veya bölgesel lenfadenopati çocukluk çağında sık karşılaşılan bir sorundur. Altta yatan etiyolojik nedenler çok sayıda ve çeşitli olduğu için dikkatli incelenmesi ve değerlendirilmesi gereken bir durumdur. En sık enfeksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkmakla birlikte bu hastalarda malignitenin gözden kaçırılmaması için ayrıntılı öykü alınması ve fizik muayene yapılması büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Aims: It was aimed to evaluate demographic, clinical, laboratory and imaging findings of the patients who were followed up and treated due to lymphadenopathy in the Pediatrics Clinic of our hospital in our study. Materials and Methods: Patients aged between 6 months and 18 years who were followed up and treated for lymphadenopathy in Adana City Training and Research Hospital Pediatrics Clinic between September 17, 2021 and November 30, 2021 were included in our study. Demographic and anthropometric data of the patients, history, physical examination, laboratory and radiological findings, treatment methods, diagnoses, and whether reduction in size of lymphadenopathies was observed in the follow-up were recorded and evaluated. Results: A total of 102 patients' 60.8% of the patients were male and 39.2% were female. The mean age of the patients was 74.55 ± 50.17 months. The most common symptom was swelling in the lymph node region, which was detected in all patients. 48.0% of the patients had a recent infection. The most common infection was upper respiratory tract infection (41.2%). Lymphadenopathy was found in the head and neck region in 87.3% of the patients, in the axillary region in 7.8%, and in the inguinal region in 4.9%. splenomegaly and/or hepatomegaly was detected in 2.9% of patients. Chest X-ray was taken in 47.1% of the patients, and ultrasonography was performed in 85.3% of the patients. The mean length of stay of hospitalized patients was 15.1 days. There was a reduction in lymph node size in 73.5% of the patients who apllied to the follow-up visit. Biopsy was performed in 7.8% of the patients, of which 3.9% were malignant and 96.1% were benign. There was no significant difference in terms of leukocyte count, lymphocyte count and LDH level between the groups in whom biopsy was performed or not. There was no significant difference between the malignant and benign groups in terms of leukocyte count, lymphocyte count and LDH level. The frequency of biopsy was found to be significantly higher in patients with fixed lymph nodes compared to patients with mobile lymph nodes (p=0.024), and the frequency of biopsy in patients with pathological lymph nodes was found to be higher than in patients with non-pathological lymph nodes (p=0.046). Conclusion: Diffuse or regional lymphadenopathy is a common problem in childhood. Since the underlying etiological causes are numerous and varied, it is a condition that should be carefully examined and evaluated. Although it most frequently occurs due to infections, it is of great importance to take a detailed history and physical examination in order not to miss the malignancy in these patients.