Middle and high school teachers' attitudes towards code-switching in online EFL classrooms
Ortaokul ve lise İngilizce öğretmenlerinin online yabancı dil sınıflarında dil değiştirmeye yönelik tutumları
- Tez No: 736715
 - Danışmanlar: PROF. DR. BANU İNAN KARAGÜL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
 - Yıl: 2022
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 129
Özet
İngilizcenin yabancı dil olarak öğrenimi tüm dünya genelinde geniş bir çalışma alanına sahiptir. Yabancı dil öğretimi söz konusu olduğunda, dil yeterliliği konusunun yanı sıra en çok tartışılan konulardan biri de anadilin yabancı dil eğitiminde kullanılmasıdır. Öğrencilerin ve öğretmenlerin yabancı dil öğrenim sürecinde ana dillerine hangi durumlarda geçiş yaptıkları ve hangi sebeplere istinaden dil değişimi gerçekleştirdikleri literatürde kendisine eleştirel bir inceleme alanı elde etmiştir. COVID-19 salgını dolayısıyla gerçekleşen pandemi, eğitim müfredatı ve sınıf ortamı hususunda zaruri değişimlere ve öğretmen ve öğrencilerin yabancı dil öğrenimi sürecinde tutum ve uygulamalarında değişikliklere neden olmuştur. Bu çalışmanın amacı ortaokul ve lise İngilizce yabancı dil öğretmenlerinin online yabancı dil sınıflarında dil değiştirmeye yönelik tutumlarını ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Çalışma Türkiye'deki özel bir kolej çalışanı olan gönüllü 371 ortaokul ve lise İngilizce öğretmenin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Öğretmenlerin online yabancı dil derslerindeki dil geçişine karşı tutum ve uygulamalarına ilişkin veriler anket ve görüşmeler aracılığı ile toplanmıştır. Dil değişimi anketinin birinci kısmı öğretmenlerin dil geçişlerine ilişkin tutumlarını, ikinci bölümü ise öğretmenlerin online derslerdeki dil geçişlilik uygulamalarını ölçmeye yöneliktir. Anket uygulamasından sonra 14 öğretmen ile röportaj yapılmış olup, öğretmenlerin dil geçişliliği kullanımına dair tutumlarını ölçmeyi amaçlayan dokuz açık uçlu soru sorulmuştur. Anketten toplanan veriler SPSS 25 istatistik programı ile analiz edilmiş, görüşme verileri ise önceden belirlenen niteliklere göre kodlanmıştır. Lise ve ortaokul İngilizce öğretmenlerinin online derslerdeki dil değişikliği tutum ve kullanımlarına dair belirleyici bir factor olup olmadığının karşılaştırılabilmesi adına öğretmenlerden bir takım demografik bilgiler talep edilmiş ve bu bilgiler doğrultusunda öğretmenlerin ders verdikleri kademe, tecrübe ve eğitim düzeyleri açısından dil değişikliği kullanımları ve tutumlarındaki farklılıklar analiz edilmiştir. Veriler analiz edildiğinde öğretmenlerin ders verdikleri kademelere bağlı olarak dil değişikliğine karşı tutum ve uygulamalarında anlamlı bir farklılık bulunmamış ancak tecrübe ve eğitim düzeyine göre farklılığın anlamlı olduğu tespit edilmiştir. Ortaokul ve lise öğretmenlerinin tecrübe yılı arttıkça online derslerdeki dil değişikliği uygulamaları azalmış, online derslerde bu kullanıma karşı olan tutumları olumsuz yönde seyretmiştir. Aynı bağlamda yüksek lisans ve doktora diploması bulunan öğretmenler, sadece lisans mezuniyeti bulunan öğretmenlere göre online derslerde dil değişikliği kullanımına karşı olumsuz tutum sergilemiş ve derslerinde daha az ana dil kullanmışlardır. Bu araştırma COVID-19 sonrası dünya genelinde süre gelen pandemi neticesinde geçiş yapılan online eğitimde öğretmenlerin dil değiştirme uygulamaları ve görüşleri arasındaki ilişkinin araştırılması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
English as a foreign language is a vast subject of study that spans the globe. Apart from language competency, one of the most contentious topics in foreign language education is the use of mother tongue in language education. When and why students and teachers switch to their mother tongue throughout the foreign language learning process has become a major area of study in the literature. The pandemic produced by the COVID-19 outbreak necessitated modifications to the education curriculum and classroom environment, as well as changes in teachers' and students' attitudes and behaviors about foreign language acquisition. The purpose of this study is to ascertain secondary and high school English foreign language teachers' perspectives about code-switching in online foreign language classrooms. The research enrolled 371 volunteer secondary and high school English teachers who work at a private institution in Turkey. A questionnaire and in-depth interviews were used to elicit data on teachers' opinions and practices regarding code switching in online foreign language sessions. The first section of the code-switching questionnaire is intended to assess teachers' attitudes about language transition, while the second section is intended to assess teachers' code-switching activities in online lessons. Following the questionnaire, fourteen teachers were interviewed, and nine open-ended questions were addressed to ascertain their opinions regarding code switching in online education. The SPSS 25 statistical program was used to evaluate the questionnaire data, and the interview data were coded according to the defined features. Demographic information was also collected from teachers in order to ascertain whether or not their opinions regarding code-switching were influenced by this aspect. Attitudes were evaluated in relation to the teachers' experience and education level, as well as the grade level at which they teach. When the data were analyzed, it was revealed that there was no significant difference in teachers' attitudes and practices concerning code-switching based on the grades they taught, but there was a significant difference based on experience and education level. As secondary and high school teachers' years of experience increased, their usage of code-switching in online classes declined, and their attitudes regarding this practice remained unfavorable. In the same context, teachers with master's and doctorate degrees voiced concerns about the use of code switching in online classes and utilized less mother language in their lessons than teachers with only bachelor's degrees. This research is significant because it examines the link between teachers' code-switching practices and attitudes in online education, which has been migrated as a result of the ongoing global pandemic after COVID-19.