Türkiye'de sosyal ve ekonomik sorunlar (1973-1980)
Social and economic problems in Turkey (1973-1980)
  1. Tez No: 736731
  2. Yazar: AHMET COŞKUN TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABİT DOKUYAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 417
Özet
Türkiye'de 1973-1980 yılları arasında yaşanan sosyal ve ekonomik sorunlar bu çalışmada incelenmiştir. Belirtilen dönemin incelenmesi ile Türk siyasi tarihine katkı sağlamak amaçlanmıştır. 12 Mart 1971 Muhtırasıyla başlayan ara rejim dönemi 14 Ekim 1973 tarihinde yapılan genel seçimlerle son bulmuş ve Türkiye'de 12 Eylül 1980 darbesine kadar devam eden yeni bir döneme girilmiştir. Türkiye tarihinin önemli bir kesitini oluşturan bu dönemde, iç ve dış politikada meydana gelen olaylar sosyal ve ekonomik alanlarda pek çok sorunu beraberinde getirmiştir. Sağ-sol ideolojilerin karşı karşıya geldiği bu dönemde toplumsal kutuplaşma belirgin bir hale gelmiştir. Bazı siyasi oluşumlar tarafından bu durum körüklenmiştir. Türkiye'nin pek çok yerinde toplumsal olaylar yaşanmıştır. Bu olayların dışında toplumda ön plana çıkmış kişilere siyasi suikastlar düzenlenmiştir. 1973-1980 yılları arasında ciddi anlamda sosyal bunalım döneminden geçilmiştir. Sosyal sorunların yanı sıra Dünya'da yaşanan gelişmeler ve ekonomi alanındaki uygulama hataları, Türkiye'deki ekonomik sorunların şiddetini arttırmıştır. Süreç içerisinde Türkiye ekonomisi ağır koşullar altında kalmıştır. İdeolojik olarak kutuplaşan halk bir taraftan birbiri ile çatışırken diğer taraftan da ekonomik sorunlarla mücadele etmiştir. İktidara gelen hükümetlerin sosyal ve ekonomik sorunlara, çözüm yolu bulamadığı gerekçesiyle 12 Eylül 1980 Darbesi gerçekleştirilmiştir. Darbeyle birlikte Türkiye'deki demokratik süreç kesintiye uğratılmıştır. Neticesinde Türkiye etkileri günümüzde dahi devam etmekte olan buhran döneminden geçmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, which examines the social and economic problems experienced in Turkey between 1973-1980, it is aimed to contribute to the recent Turkish political history. The interim regime period, which started with the Memorandum of March 12, 1971, ended with the general elections held on October 14, 1973, and a new period continued until the coup of September 12, 1980, in Turkey. In this period, which constitutes an essential section of Turkey's history, the events that took place in domestic and foreign policy brought about many problems in the social and economic fields. In this process where right-left ideologies were confronted, social polarization became evident. This is fueled by some political formations. Social events took place in many parts of Turkey. Apart from these incidents, political assassinations were carried out against prominent people in society. Between 1973 and 1980, a period of serious social crisis was passed. In addition to social problems, developments in the world and implementation errors in the field of the economy increased the severity of economic problems in Turkey. The desired development in the industrial sector could not be achieved and the employment areas were insufficient. Two major oil crises affected the whole world, and Turkey's foreign trade deficit, which had to import oil, increased. The ideologically polarized people clashed with each other on the one hand and struggled with economic problems on the other. The September 12, 1980 coup d'état was carried out on the grounds that the governments that came to power could not find a solution to the social and economic problems. With the coup d'état, the democratic process in Turkey was interrupted. As a result, Turkey has gone through a period of crisis whose effects continue even today.