Dijital medya çerçevesinde Podcast yayıncılığı ve yapımcılığı üzerine etnografik alan araştırması: Podcast ağı Podfresh örneği
Podcast publishing and production within the framework of digital media ethnographic field research on: An example of the Podcast network Podfresh
- Tez No: 736734
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA BİLGE ŞENYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu tezde podcast yayıncılığının tarihsel gelişimi, Türkiye'deki podcast yayıncılığı ve yapımcılığının ekosistemi, medya ve reklam ilişkileri podcast ajansı örneği ile incelenmiştir. Çalışmada podcast ajansının ağ yapılanması, medya ilişkileri, örgütlenme şekli, eğitim çalışmaları, yayıncı ilişkileri ve ağ ekosistemi ele alınmıştır. Podcast medya ve reklam ajansının Türkiye'deki podcast mecrasına etkisi, çalışmanın temel çıkış noktasını oluşturmaktadır. Tezin amacı; Türkiye'de gelişen podcast ağ yapısını ve ekonomisini tanımlamak, reklam ve medya ajansının podcast üretim- medya ve reklam bağlantılarını ortaya koyabilmektir. Bu noktalardan hareketle Türkiye'deki ilk podcast medya ve reklam ajansı Podfresh'in detaylı olarak bir analizi yapılmıştır. Bu bağlamda ajansın çalışma dinamikleri, grup ilişkileri, medya iş birlikleri, podcast üretim ilişkileri, eğitim ve reklam faaliyetlerine dair ajans kurucuları ve çalışanlarıyla yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme gerçekleştirilmiştir. Ayrıca Podfresh reklam ve medya ajansında gerçekleştirilen gözlem ve temin edilen alan notları ışığında veriler elde edilmiştir. Çalışmanın sonucuna göre podcast ekosisteminin gelişmesinde podcast medya ajansları etkili rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
This paper examines the historical development of podcast publishing, the ecosystem of podcast publishing and production in Turkey, and media and advertising relations by using the example of a podcast agency. The study discusses the podcast agency's network structure, media relations, organizational form, educational studies, publishing relations, and network ecosystem. The effect of the podcast media and advertising agency on the podcast medium in Turkey constitutes the main starting point of the study. The thesis aims to define the developing podcast network structure and economy in Turkey and to reveal the podcast production-media and advertising connections of the advertising and media agency. Based on these points, a detailed analysis was conducted by Podfresh, the first podcast media and advertising agency in Turkey. In this context, semi-structured in-depth interviews were conducted with agency founders and employees about the agency's working dynamics, group relations, media collaborations, podcast production relations, training, and advertising activities. In addition, data were obtained in the light of observations and field notes carried out in Podfresh advertising and media agency. According to the results of the study, podcast media agencies play an effective role in the development of the podcast ecosystem.