Dijital antropoloji perspektifiyle sosyal medya topluluklarını anlamak: Goffman'ın 'Vitrin' kavramı çerçevesinde netnografik bir analiz
Understanding social media communities from the perspective of digital anthropology: A netnographic analysis within the framework of Goffman's 'Showcase'
- Tez No: 836180
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLNUR TANDAÇGÜNEŞ KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Anthropology, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Medya ve İletişim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma, antropoloji disiplininin genel önemini ve diğer bilim alanlarıyla olan ilişkisini ele alarak, iletişim bilimleri perspektifinden dijital antropoloji alanının nasıl incelenebileceğine odaklanmaktadır. Bu bağlamda, sembolik etkileşimcilik teorisyenleri olan Cooley, Mead ve Goffman'ın bakış açıları temel alınarak teorik bir çerçeve oluşturulmuştur. Sosyal medya platformlarının özellikle dijital gezginlerin, paylaşımlarını nasıl şekillendirdiğini ve bu paylaşımların kültürel kimlik, sembolik etkileşimcilik ve sanal sosyo-kültürel kimlik olgularıyla nasıl ilişkilendirildiğini incelemeyi amaçlamaktadır. Sosyal medya platformlarında kendini ifade etme stratejileri, Goffman'ın“Vitrin Kavramı”ile benzerlikler ve farklılıklar açısından tartışılacak ve bu bağlamda seyahat etkileyicilerin kendini ifade etme stratejileri literatür çerçevesinde incelenecektir. Çalışmada, özellikle görsel içerik olarak fotoğrafların sosyal medya platformları içindeki işlevi ve önemi ele alınacaktır. Araştırma kapsamında seyahat tutkusunu paylaşan etkileyicilerin sosyal medya platformlarında kendilerini nasıl ifade ettiklerini, topluluklar oluşturduklarını ve kültürel kimliklerini nasıl yansıttıklarına“netnografi”yaklaşımı ile bakılmıştır. Literatürde iletişim bilimini dijital antropolojik bakış açısından ele alan çalışmaların eksikliği göz önüne alındığında, bu çalışma Türkiye genelinde öncü bir rol üstlenebilir. Ayrıca, Goffman'ın“Vitrin Kavramı”bağlamında da yeni bir perspektif sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on how to examine the field of digital anthropology from the perspective of communication sciences, by addressing the general importance of the discipline of anthropology and its relationship with other fields of science. In this context, a theoretical framework has been formed based on the perspectives of the symbolic interactionism theorists Cooley, Mead and Goffman. It aims to examine how social media platforms, especially digital travelers, shape their shares and how these shares are associated with cultural identity, symbolic interactionism and virtual socio-cultural identity. Self-expression strategies on social media platforms will be discussed in terms of similarities and differences with Goffman's“Showcase Concept”, and in this context, self-expression strategies of travel influencers will be examined within the framework of the literature. In the study, the function and importance of photos in social media platforms, especially as visual content, will be discussed. Within the scope of the research, how the influencers who share their passion for travel express themselves on social media platforms, create communities and reflect their cultural identities, were examined with the“netnography”approach. Considering the lack of studies in the literature that deal with communication science from a digital anthropological point of view, this study can play a leading role in Turkey. It also aims to present a new perspective in the context of Goffman's“Showcase Concept”.