Alternatif bir yayıncılık ortamı olarak haber podcastleri
News podcasts as an alternative publishing medium
- Tez No: 853589
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL BİRSEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışmanın genel amacı günümüz iletişim teknolojileri ve dijital yayıncılık olanakları çerçevesinde gündeme gelen podcast yayıncılığının alternatif medya bağlamında incelenmesidir. Araştırma verileri, çalışmaya katılan 11 podcast yayıncısı ile yapılan görüşmelerden ve 55 haber podcasti içeriği üzerinde yapılan metin analizi bulgularından elde edilmiştir. Bu bağlamda çalışmanın ilk aşamasında podcast yayıncılarına 41 soru sorulmuş, alınan cevaplar temalaştırılarak analiz edilmiştir. İlk aşama tamamlandıktan sonra araştırmanın ikinci kısmına geçilmiş ve araştırmaya dahil edilen 11 haber podcastinin her birinden 5'er bölüm olmak üzere toplam 55 podcast içeriği üzerinde metin analizi tekniği ile inceleme yapılmıştır. Alternatif medya, var olan iletişim düzeninin ve medya sisteminin eşitsizliği ve tekelleşmesi karşısında duyulan ihtiyaçtan ve ana akım medyanın toplumdaki birçok fikri, kişi ve grubu ihmal ettiği eleştirisinden doğmuştur. Çalışmada elde edilen bulgular bu açıdan incelendiğinde haber podcastlerinin bu ihtiyacı karşılama potansiyeli olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca birçok açıdan podcast haberciliğinin ülkedeki haber sektörüne alternatif bir alan ve imkân yarattığı sonucu tespit edilmiştir. Bununla birlikte podcast yayıncılığındaki gelir/iş modelinin, ekonomik olarak bu işi profesyonel anlamda yapmak isteyenler için sorun teşkil ettiği fakat diğer yandan bir patronun olmayışının editöryal bağımsızlığın sağlanmasında oldukça önemli bir rol oynadığı saptanmıştır. Bu bağlamda haber podcastlerinin daha çok görünür ve bilinir olmasının önemi vurgulanmalıdır
Özet (Çeviri)
The general purpose of this study is to examine podcast publishing, which has come to the fore within the framework of today's communication technologies and digital publishing opportunities, in the context of alternative media. Research data was obtained from interviews with 11 podcast publishers who participated in the study and text analysis findings on the content of 55 news podcasts. In this context, in the first stage of the study, 41 questions were asked to podcast publishers and the answers received were thematized and analyzed. After the first stage was completed, the second part of the research was started and a total of 55 podcast contents, 5 episodes from each of the 11 news podcasts included in the research, were examined with the text analysis technique. Alternative media was born out of the need against the inequality and monopolization of the existing communication order and media system and the criticism that the mainstream media neglected many ideas, people and groups in society. When the findings obtained in the study were examined from this perspective, it was revealed that news podcasts had the potential to meet this need. In addition, it has been determined that podcast journalism creates an alternative field and opportunity to the news industry in the country in many respects. İt has been determined that the income/business model in podcast publishing poses an economic problem for those who want to do this job professionally, but on the other hand, the absence of a boss plays a very important role in ensuring editorial independence. In this context, the importance of making news podcasts more visible and known should be emphasized.