Multidimensional approach to link between trust and health before and after covid-19: Nationwide investigations based on social capital theory
Covid-19 öncesi ve sonrası güven ve sağlık arasındaki bağlantıya çok boyutlu yaklaşım: Sosyal sermaye teorisine dayalı ulusal araştırmalar
  1. Tez No: 736763
  2. Yazar: AHMET FURKAN TOSYALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENGİ ÖNER ÖZKAN, DOÇ. DR. MEHMET HARMA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Mevcut araştırma, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından finanse edilen ve psikososyal faktörler ile sağlıkla ilgili sonuçlar arasındaki bağıntıyı inceleyen daha büyük bir projenin parçasıdır. Pilot çalışma, maddelerin uygun şekilde kullanılabileceğini ve iki değişkenli ilişkilerin hipotezlerle tutarlı olduğunu göstermiştir. Çalışma 1'de, hipotezler Türkiye popülasyonunu temsil eden bir örneklemde incelenmiştir. Dayanışmacı ve bağlayıcı sosyal sermaye boyutları, KKSD ile pozitif olarak ilişkili bulunmuştur. Bununla birlikte, aracı sermaye KKSD ile anlamlı olarak ilişkili bulunmamıştır. Benzer şekilde, dayanışmacı ve bağlayıcı boyutları arasındaki etkileşimin de KKSD ile anlamlı bir ilişkisi tespit edilmemiştir. Çalışma 1'de, bireylerin, Türkiye'nin farklı özelliklerdeki bölgeleriyle iç içe olmasından kaynaklanan karşılıklı bağımlılığı hesaba katan çok düzeyli bir modelleme kullanılarak aynı hipotezleri incelemek için bir takip analizi yapılmıştır. Teoriye dayalı bir değişken olarak gelir eşitsizliği, analize bölge düzeyinde bir yordayıcı olarak eklenmiştir. Bulgular, sosyal sermaye boyutları ve KKSD açısından bölgesel farklılıklar olabileceğini göstermiştir. Çalışma 2'de, KKSD'nin ülke düzeyinde bir yordayıcısı olarak gelir eşitsizliği belirlendikten sonra farklı ülkelerden verileri hesaba katarak bu modellerin tutarlı olup olmayacağını görmek için aynı ilişki modellerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Dünya Değerler Anketi ve Avrupa Değerler Anketi'nin son dalgalarının ortak veri seti üzerinde 69 ülkeden gelen verileri içeren ikincil veri analizi yapılmıştır. Bu analizde tüm hipotezler doğrulanmıştır. Çalışma 1'in bulguları, COVID-19 pandemisi nedeniyle afet sonrası bağlam göz önünde bulundurularak tartışılmıştır. Çalışma 2'de elde edilen aynı ilişki örüntülerine ilişkin sonuçlar daha ziyade genel bir çerçevede tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The current research was part of a larger project, funded by the Scientific and Technological Research Council of Turkey (TUBITAK), examining the link between psychosocial factors and health-related outcomes. A pilot study showed that the items could adequately be used, and bivariate relationships were consistent with the hypotheses. In Study 1, the hypotheses were examined in a representative sample of the Turkish population. Bonding and linking aspects were positively related to SRH; however, bridging aspect and interaction between bonding and linking aspects were not related to SRH. In Study 1, a follow-up analysis was conducted to examine the same hypotheses using a multilevel modeling framework accounting for the interdependency between different regions where individuals are nested in those regions of Turkey. A theory-driven variable, i.e., income inequality, was added as a region-level predictor in the analysis. Findings showed that there could be regional discrepancies in terms of social capital dimensions and SRH. In Study 2, I aimed to examine the same relationship patterns to see whether those patterns would be consistent by counting different countries after adjusting for income inequality as a country-level predictor of SRH. Secondary data analysis was conducted on the joint data set of the last waves of the World Values Survey and European Values Study, including data from 69 countries. All hypotheses were confirmed. Findings of Study 1 were specifically discussed considering the post-disaster context due to the COVID-19 pandemic, and Study 2 was discussed considering more like a global picture regarding the same relationship patterns.