Resmi, öğretilen ve deneyimlenen programlar arasındaki uyum, uyumsuzluk ve boşluklar: İngilizce öğretimi üzerine bir durum çalışması
Consonances, dissonances and gaps between formal, taught and experienced curricula: A case study on English teaching
  1. Tez No: 859126
  2. Yazar: CÜNEYT BİLDİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERTEL ALTUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 422
Özet
Bu araştırma, İngilizce eğitiminde resmi, öğretilen ve deneyimlenen program olmak üzere, farklı program türleri arasındaki ilişki durumunu ortaya koymayı amaçlamaktadır. Öğretim programını çok boyutlu ve karmaşık bir olgu olarak ele alarak, derinlemesine araştırabilmek adına araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden, iç içe geçmiş tek durum çalışması deseni tercih edilmiştir. İlk olarak, resmi programın İngilizce eğitimine dair temel mesaj ve varsayımlarını belirginleştirebilmek amacıyla 2018 ilk ve ortaokullar İngilizce dersi öğretim programı incelenmiş ve resmi programın geliştirilmesi aşamasında görev almış bir uzman ile görüşme gerçekleştirilmiştir. Öğretilen program kapsamında, resmi programın 2022-2023 eğitim-öğretim yılı bahar dönemi boyunca, tipik bir ortaokulun, 7. sınıf kademesindeki bir şubede uygulanışı incelenmiş, öğretmenin programı nasıl algıladığı ve gerçekleştirdiğini aydınlatabilmek amacıyla veri toplama sürecinde program okuryazarlığı algı ölçeği (Keskin, 2019), görüşme yöntemi ve sınıf içi gözlemlere başvurulmuştur. Deneyimlenen programa yönelik olarak, öğrencilerin program deneyimlerini yansıtabilmek ve program kapsamında gerçekleştirdiklerini düşündükleri öğrenmeleri ortaya çıkarabilmek için dönem boyunca görüşmeler yapılmış, ünite sonu raporları toplanmış ve dönem sonunda öğrencilerden öz değerlendirme formunu tamamlamaları istenmiştir. Son aşamada, elde veriler doğrultusunda programlar amaç, öğretim yaklaşımı, öğretim uygulamaları ve ölçme-değerlendirme boyutları üzerinden karşılaştırılarak, aralarındaki uyum, uyumsuzluk ve boşluk durumları vurgulanmaya çalışılmıştır. Bulgular, resmi programın İngilizce öğretimine yönelik politika düzeyinde belirlediği önceliklerin, eğitim sisteminin sınava dönük beklentileri, İngilizce öğretimine ayrılan süre ve kaynakların yetersizliği, öğretmen yeterliğinin beklenen düzeyde olmaması gibi makro düzeydeki sorunlar nedeniyle okul ortamındaki öğretim önceliklerine dönüşemediğini, başta ölçme ve değerlendirme boyutu olmak üzere programlar arasında uyumsuzluklar yaşandığını, bu uyumsuzlukların öğrencilerin öğrenme yaşantıları ve kazanımlarını, programda beklenenden farklı biçimlerde şekillendirdiğini göstermiştir. Araştırma sonunda, programın farklı düzeyleri arasında belirlenen uyumsuzluk ve boşluk durumlarına yönelik olarak program kuramı, program pratiği ve öğrenme süreci arasındaki ilişkilerin kurulmasına katkı sağlayabilecek öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to explore the relationship between formal, taught, and experienced curricula in English language education. To treat and investigate curriculum as a multidimensional and complex phenomenon, one of the qualitative research methods, a single embedded case study design was preferred in the research. First, 2018 English curriculum for primary and secondary schools was analyzed to unveil the main messages and fundamental assumptions of the formal curriculum and a curriculum specialist who had taken part in the development stage of the curriculum was interviewed. Within the scope of taught curriculum, the implementation process of the formal curriculum was investigated throughout the spring semester of the 2022-2023 academic year in a 7th-grade classroom of a typical secondary school and to illuminate the way the teacher perceives and operationalizes the formal curriculum, curriculum literacy perception scale (Keskin, 2019), interview method, and in-class observations were employed in the data collection process. Concerning the experienced curriculum, to reflect students' experiences and identify the learning outcomes they think they have attained, student interviews were conducted, end-of-unit reports were collected, and students were requested to complete the self-evaluation form at the end of the term. Finally, based on the data collected, these different types of curricula were compared and contrasted in terms of their objectives, teaching approach, teaching procedures, and assessment dimensions to highlight the congruencies, discrepancies and gaps amongst them. The findings indicated that due to macro-level issues such as exam-oriented expectations of the education system, inadequate time and resources allocated for English instruction, and insufficient teacher competency, the priorities of the formal curriculum at the policy level could not be translated into instructional priorities at the school level; there existed mismatches among the dimensions of the curricula, particularly in the assessment dimension; and such dissonances impacted students' learning experiences and outcomes in different ways than expected by the formal curriculum. As a result of the research, recommendations addressing the identified discrepancies and gaps among different levels of the curricula were made so the link between curriculum theory, practice, and learning process can be consolidated.