Sebastian Lee op. 113 etüt kitabının teknik ve biçimsel analizi
Technical and stylistic analsis of the op.113 etude book by Sebastian Lee
  1. Tez No: 429381
  2. Yazar: EZGİ ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM YILDIRIM ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de Eğitim Fakülteleri Müzik Öğretmenliği Anabilim Dallarında verilen viyolonsel derslerinde yaygın olarak kullanılan Sebastian Lee, Op.113 metodunda yer alan 12 etüdün teknik ve biçimsel olarak incelendiği betimsel bir çalışmadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizi modeli kullanılmıştır. Yapılan bu çalışma ile bu alanda çalışan bireylere analitik bakış açısı kazandırmak ve akılcı bir yaklaşımla çalışma süresini daha verimli hale getirmek amaçlanmıştır. Araştırmada etüdün teknik özellikleriyle gelişim açısından çalıcıya katkıları incelenmiştir. Yapılan analiz sonucunda; etütlerin sol elde vibrato, flogele geçişi, açık konum, yarımıncı konum, pozisyon geçişleri, arpej çalma, çift ses çalma, akor çalma, parmak tutma, artikülasyon, çarpma ve trill çalma, kromatik geçişler ve seslerin kalıbını hazırlama konularında; sağ elde eşit hızda kullanımı, farklı hızda yay kullanımı, farklı bağ şekillerini çalıştırma, legato, staccato ve pizzicato çalım, nüansa yönelik yay kullanımı, vurgulu çalım, atak yay kullanımı, marcato yay kullanımı, bütün yay kullanımı ve peşpeşe gelen farklı bağ kullanımlarıyla yay hızı konularında gelişime katkı sağlayan etütler olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This is a descriptive study, technically and stylistically analysing the 12 etudes in Sebastian Lee's Op.113 Etude Book which is commonly used at cello courses taught at the Faculties of Education Divisions of Music Teaching in Turkey. In the research, among the qualitative research methods, content analysis model is used. With this study, it is aimed to gain individuals, who operate in this field, an analytical perspective and enable them to make their practice more productive with a rationalist approach. In the research, with its technical features, contributions of the etude to the player in terms of development are investigated. As a result of the analysis, it is found that the etudes contribute to the development of vibrato, flogele shift, open position, half position, position shifts, arpeggio playing, double-sound playing, chord playing, fingering, articulation, orniments and trill, chromatic shifts and preparing the sound patterns in the left hand; and equal bow use, different-speeded bow use, practicing different types of ligature,legato, staccato and pizzicato playing, nuance-based bow use, stressed playing, attack bow use, marcato bow use, whole bow use and different consecutive bow uses in the right hand.