Sebastian Lee First Steps For Cello Op. 101 Metodunun kuram ve uygulamada viyolonsel eğitimi başlangıç sınıflarına olan katkıları
Sebastian Lee First Steps For Cello Op. 101 Method's, theory and practice start training class in their contributions to Cello
  1. Tez No: 253471
  2. Yazar: SERDAR BÜYÜKEDES
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. C. HAKAN ÇUHADAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırmada, Sebastian LEE First Steps For Cello Op.101 adlı metodun, bestecinin bölümlendirdiği şekilde sıralanarak her bölümün kendi içinde açıklaması yapılmak suretiyle incelenmiştir.Birinci bölüm, bu araştırmaya gerekçe olan problem, amaç ve hangi açılardan önem taşıdığını belirten, ayrıca araştırmanın sınırlarının açıklandığı bölümdür.İkinci bölüm, viyolonselin tarihçesi, genel tanıtımı ve teknik kapasitesinin açıklamasını içermektedir.Üçüncü bölüm, bestecinin tanıtılmasına ayrılmıştır.Dördüncü bölüm, viyolonsel tellerinin tanıtımı, teller üzerinde sağ el alıştırmaları, sol el birinci pozisyon tanıtımı ve alıştırmaları, tüm tellerin ayrı çalışmalarının birleştirilmesini takiben ilk doğal majör gam konularına yer verilmiştir.Beşinci bölüm, aralık kavramına ayrılmış olup, üçlü aralıktan onlu aralığa kadar tüm uygulamaların duateleriyle birlikte incelemesini içermektedir.Altıncı bölüm, tonalite kavramıyla birlikte gam tanımının ve gam ilişkilerinin teorik açıklamalarını içermektedir.Yedinci bölüm, onbir adet tonal melodik parçanın incelenmesine ayrılmıştır. Sırasıyla Do majör, La minör, Sol majör, Mi minör, Re majör, Si minör tonları olmak üzere önce diyezli tonlar ardından da Fa majör, Re minör, Si bemol majör, Sol minör tonları yani bemollü tonlardaki bu parçalar eşlikleriyle birlikte incelenmiştir.Sekizinci bölüm, dört adet ayrı yay geliştirme uygulamasına ayrılmıştır. Yay ve tel açılarından değerlendirmeleri içermektedir.Dokuzuncu bölüm, dört adet bağlı yay geliştirme uygulamasına ayrılmıştır. Bu bölüm de yay ve tel açılarından değerlendirmeleri içermektedir.Onuncu bölüm, altı adet tel atlamalı uygulamayı yay ve tel açılarından değerlendirmeyi içermektedir.Onbirinci bölüm, araştırma sonunda ulaşılan sonucu ve viyolonsele ilk başlayan öğrencilerin eğitmenlerine önerileri içermektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, Sebastian Lee called First Steps For Cello Op.101 method, the composer's part in ranked within each section were examined by making explanation.The first section contains, the reasons to research this problem, purpose and in which ways it is important to us, as well the definition of the limits of the research.The second section, cello, its history, and the overall presentation includes a description of technical capacity.The third section is devoted to the promotion of the composer.The fourth section, the introduction of cello strings, strings on the right-hand exercises, the first position, the left-hand presentation and exercises, all the strings after the merger of separate studies where subjects are the first scale of major natural.The fifth section is devoted to the concept of range, triple spacing ranges from tens to include review of all applications with finger numbers.The sixth section, together with the concept of tonality range and scale of the definition includes the relations of theoretical explanations.The seventh section is devoted to the review of eleven tonal melodic pieces. Respectively C major, A minor, G major, E Minor, D Major, B minor tones to first sharp tones and then F major, D minor, B flat major, G minor tones that flat tone in these parts associated with the examined.The Eight section, four separate development application is divided into the bow. Includes bows and strings in terms of reviews.The ninth section is divided into four connected bows application development. This section also contains reviews of bows and strings angle.The tenth section, six in terms of strings and string-hopping spread application includes assessment.The eleventh section, the research results achieved at the end and cello teachers of students who first began to include their suggestions.