Neither a mother nor an other: Nature's literary emancipation in William Golding's Lord of The Flies and Louise Erdrich's Tracks
Ne bir anne ne de öteki: William Golding'in Sineklerin Tanrısı ile Louise Erdrich'in Tracks'inde edebi kurtuluş
  1. Tez No: 736776
  2. Yazar: RABİA ELİF ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MARGARET JEANNE MARİE SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
William Golding'in Sineklerin Tanrısı (1954) ile Louise Erdrich'in Tracks (1988) adlı romanlarının incelemesinden hareketle bu tez; temelinde doğa merkezli bir ilke taşısa da ekoeleştiri ve ekofeminizmin bazı durumlarda insan merkezli bakış açısının ayrımcı yaklaşımını sergileyebileceği görüşünü tartışmaktadır. İnsan merkezli bir bakış açısı etrafında şekillenen bu metinlerde doğa hem ötekileştirilmeye hem de“ana”laştırılmaya büyük ölçüde açık hâldedir. Her iki roman, sömürgeci anlayışın yer aldığı bir bağlam içindeki yaşam savaşında insanlar ile doğa arasındaki diyalogu gösterir. Ancak romanların bu diyalogu yansıtma ve doğayı tasvir biçimleri, ekofeminist ve ekoeleştirel okumalarla insanı önceleyen veya doğaya cinsiyet roller atfeden bir tutum sergiler. Bu bulguların temelinde tez, ekoeleştirel ve ekofeminist yaklaşımların kısmen insan merkezli bir tözcülük gösterebileceğini ve bu durumun doğaya karşı daha anlayışlı, alternatif bir yaklaşımı gerektirdiğini savunmaktadır. Roman analizlerinde yöntem olarak romanlardaki insan/insan dışı varlıkların birbirine dönüşümlerinin yakın okuması yapılmıştır. Bu dönüşümleri açıklamak üzere antropomorfizmin tersi olarak kuramsal ve deneysel“naturamorfizm”kavramı öne sürülmüştür. Bu okuma tekniği ile tez, romanlardaki ötekileştirmenin metinsel inşasını, ekofeminizm ve ekoeleştirinin muhtemel eksikliklerini giderme amacıyla yeni bir anlayış olan feminist ekoeleştiri yaklaşımıyla inceler. Kavramsal çerçeve olarak Val Plumwood'un efendi-öteki hiyerarşisi, romanlardaki insan/ insan dışı ilişki analizlerinin temelini oluşturmuştur. Ayrıca Kristeva'nın semiyotik chora teorisi ve iğrenç (abject) kavramı doğrultusunda“bağlam”niteliğindeki doğanın bir“metin”olarak alternatif okumasına yer verilmiştir. Romanların incelemesinden hareketle tez; doğanın ne bir anne ne de bir öteki olduğu görüşüyle doğaya empatik bir yaklaşım için önerilen naturamorfizm kavramının pratikte mümkün olup olmadığını sorgular.
Özet (Çeviri)
Deriving from the comparative analyses of William Golding's Lord of The Flies (1954) and Louise Erdrich's Tracks (1988), this thesis discusses how ecocriticism and ecofeminism may, in particular cases, pose a discriminatory anthropocentric perspective despite bearing an eco-centered principle. Nature is mostly susceptible to being both otherized or/and motherized in these texts, that are constructed around an anthropocentric view. The novels represent the dialogue between human beings and nature through survival struggles in a colonialist context. However, the different representative discourses they adapt indicate human-centered perspectives and/or gender attributions in ecocritical and ecofeminist reading. Hence, this thesis argues that ecocritical and ecofeminist approaches may partly demonstrate anthropocentric essentialism, which necessitates an alternative empathetic approach towards nature. As a reading technique, the textual analyses make a close reading of the human-non-human transformations vis-a-vis the suggested hypothetical term“naturamorphism.”This term is presented as a thought experiment, explained as a transformation and reversal of anthropomorphism. Thus the thesis explores the literary construction of otherization in the novels from a feminist ecocritical perspective to fill the potential deficiencies of ecofeminist criticism and ecocriticism. As a conceptual framework, Val Plumwood's master-other hierarchy provides the basis for analyzing the human/nonhuman relationship in the novels. Besides, in the light of Kristeva's theory of the semiotic chora and the abject, the thesis presents an alternative reading of the“context”nature as a“text.”Thus, with the premise that nature is neither a mother nor an other, the thesis suggests the concept of naturamorphism, and investigates its applicability in practice.