نظرية الجبر في الفقه الإسلامي دراسة تأصيلية تطبيقية
İslam Hukuku'nda cebir teorisi bir inceleme ve kökten kaynaklandırma çalışması
- Tez No: 820229
- Danışmanlar: البروفيسور. AHMED YUSUF SELİMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2005
- Dil: Arapça
- Üniversite: Cairo University (جامعة القاهرة)
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İslam Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 520
Özet
Bismillahirrahmanirrahim, salat ve selam Peygamberimize, Efendimiz Hazreti Muhammed'e ve onun ailesine ve tüm sahabilere olsun. Ardından,“İslam Hukuku'nda Cebir Teorisi”başlığı, bu çağda İslam Hukuku'nun gerektirdiği yeniliklerin önemli bir yönünü ele alır: İslam Hukuku'nun teorikleştirilmesi. İslam Hukuku, bu teorikleştirme için temel prensipler ve ilkeler içerir ki bu, bu dönemde Batı'nın gurur duyduğu teorileri geride bırakacak potansiyele sahiptir. Cebir terimi,“şer'i hükümlerden birinin yerine getirilmesinde meydana gelen aksaklıkları düzeltme, eksikleri tamamlama veya yasal hükümlerin uygulanmasında meydana gelen ihmali düzeltme”anlamına gelir. Bu konunun doğası, bir giriş, yedi bölüm ve bir sonuç bölümü ile sunulmasını gerektirdi. Giriş bölümü, bu konunun seçilme gerekçelerini, önceki çalışmaları, araştırma zorluklarını, yöntemini ve planını içerir. Birinci bölüm:“Cebir Nedir?”başlığı altında üç alt bölümden oluşur: Birinci alt bölümde Cebir teorisi tanımı, ikinci alt bölümde ilgili terimlerin tanımı ve üçüncü alt bölümde Cebir'in ne şekilde zorlama ile ilişkilendirildiği ele alınır. İkinci bölüm:“Cebirin Meşruiyeti”başlığı altında üç alt bölümden oluşur: Birinci alt bölümde Cebirin meşruiyet kaynakları, ikinci alt bölümde Cebirin meşruiyeti ve hikmeti, üçüncü alt bölümde Cebir için kurallar ve yönergeler ele alınır. Üçüncü bölüm:“Cebirin Unsurları”başlığı altında üç alt bölümden oluşur: Birinci alt bölümde Cebir yapan kişi, ikinci alt bölümde Cebir uygulanan kişi ve üçüncü alt bölümde Cebir ile zorlanan kişi ele alınır. Dördüncü bölüm: Cebir Koşulları, genel koşulları, zorunlu koşulları ve özel koşulları içeren dört alt bölümden oluşur. Beşinci bölüm:“Cebir Türleri”başlığı altında beş alt bölümden oluşur: Birinci alt bölümde Allah'ın haklarını zorlamak ve insanların haklarını zorlamak, ikinci alt bölümde somut ve sözel cebir, üçüncü alt bölümde belirli ve belirsiz cebir, dördüncü alt bölümde maddi ve manevi cebir ve beşinci alt bölümde hafifletilmiş ve ağırlaştırılmış cebir ele alınır. Altıncı bölüm:“Cebir Sebepleri”başlığı altında on iki alt bölümden oluşur: Birinci alt bölümde hata, ikinci alt bölümde unutma, üçüncü alt bölümde zorlama, dördüncü alt bölümde tahrip, beşinci alt bölümde bilgisizlik, altıncı alt bölümde cinsiyet, yedinci alt bölümde kasıtlı hareket, sekizinci alt bölümde saldırı, dokuzuncu alt bölümde kusur, onuncu alt bölümde hastalık, on birinci alt bölümde seyahat ve on ikinci alt bölümde diğer sebepler ele alınır. Yedinci bölüm: Cebir Kapsamı, İslam Hukuku'nun tüm alanlarını kapsayan beş alt bölümden oluşur: Birinci alt bölümde ibadetler, ikinci alt bölümde muameleler, üçüncü alt bölümde hudutlar, suçlar ve cezalar, dördüncü alt bölümde aile hukuku hükümleri ve beşinci alt bölümde İslam hukuku politikası ele alınır. Son olarak, bir sonuç bölümü sunulur ve çalışmanın önemli bulguları açıklanır. Bu çalışmada, İslam hukukunun çeşitli bölümlerindeki cebir konularını incelerken tümevarımsal yaklaşımı benimsemiştir. Teorinin koşullar, temeller, bölümler vb. bileşenlerinden bahsederken tümdengelimci yaklaşımı kullandım ve araştırmada tamamlayıcı yaklaşımı da kullandım. Eskilerin ve çağdaşların çalışmalarından yararlanıldı ve bunlar temel alındı. İslam hukukunun pratik uygulamaları konusundaki örneklerde, çalışma sekiz farklı hukuk mezhebini (Hanefi, Maliki, Şafi, Hanbeli, Zahirî, Zeydî, İbadi ve İmami) karşılaştırdı. Ayrıca, Sahabe ve Tabiin'in hukuk fikirlerini ve önceki hukuk mezheplerini de dikkate aldı. Çalışma, hadis bilginlerinin ve çağdaş araştırmacıların çalışmalarından da faydalandı. Çalışma bu farklı mezhep ve yöntemleri kullanırken, güçlü deliller ve açık göstergeler varsa, bazı meseleleri veya mezhepleri tercih etmekten çekinmedi.
Özet (Çeviri)
In the name of Allah, the most Merciful, the most Compassionate Prayers and Peace be upon the most honorable Messenger, our Master, Muhammad Ibn Abdullah, and upon all of his family and his companions! The subject of Jabr* theory in Islamic Fiqh treats an important aspect of the renewal aspects, which are demanded by Islamic Fiqh in this age: the theorization of Islamic Fiqh. Islamic Fiqh contains principles and beginnings of this theorization, which, have we gathered, preoritized and reshaped, it would have superceded the greates theories, which the West is proud of. The nature of this subject made the research come in an introduction, seven chapters and an epilogue. The Introduction includes the rationale of selecting this subject, previous studies, and research difficulties, methodology and plan. Chapter One, Essence of Jabr, includes three parts: First: Definition of Jabr Theory, Second: Related Words and Third: Jabr and its relation to Deterrence. Chapter Two, Legitimacy of Jabr, includes three parts as well: First: Sources of Jabr Legitimacy, Second: Commandment Status of Jabr and the Wisdom of its Legitimacy, and Third: Rules and Regulations of Jabr. Chapter Three, Jabr Basics, includes also three parts: First: Al-Jaber/the Mender**, Second: Al-Majbour/the Mended, and Third: What is Mended With. Chapter Four, Conditions of Jabr that includes, General conditions, which in turn includes Necessity Conditions and Validity Conditions, and Special Conditions. Chapter Five, Divisions of Jabr, which is divided into five parts: First: Mending Allah Rights and Mending People Rights, Second: Essence Jabr and Monetary Jabr, Third: Estimated Jabr and Unestimated Jabr, Fourth: Material Jabr and Moral Jabr, and Fifth: Eased Jabr and Strict Jabr. Chapter Six, Jabr Reasons, includes twelve parts: First: Error, Second: Forgetting, Third: Compulsion, Fourth: Damaging, Fifth: Ignorance, Sixth: Femininity, Seventh: Premeditation, Eighth: Transgression, Ninth: Dereliction, Tenth: Illness, Eleventh: Traveling, and Twelfth: Other Reasons, which include in turn eight reasons: Coercion, Abstention or Giving Up, Eating and Drinking, Dhehar***, Constraint, Lapse ,Sexual Intercourse and Divorce. Chapter Seven, Realm of Jabr, includes five parts as many as the divisions of Islamic Fiqh, First: Rituals, Second: Dealings, Third: Hodoud****, Crimes and Punishments, Fourth: Family Laws, and Fifth: Legal Politics. Epilogue and the Study Conclusions. *Literally Jabr means reparation, restoration, mending, remedy or compensation. The word is used in Arabic to also mean bonesetting. **I chose a one of the previous alternative English meanings. ***Dhehar is derived from Dhahr that means back. It refers to the husband's saying to his wife,“You for me is like my mother's back!”It was a known practice in Arabia before Islam, where the wife would be neither married nor divorced. The practiced was prohibited by Islam that abolished any consequence it might have. ****Hodoud literally means borders and limits. In the legal system of Islam it refers to specific few crimes that their defined punishment is settled by Allah.