Koroner arter bypass cerrahisinde anestezi indüksiyonunda etomidat-midazolam ve ketamin-midazolam kombinasyonlarının hemodinamik etkilerinin karşılaştırılması
A comparison of hemodynamic effects of etomidate-midazolam and ketamine-midazolam for anesthesia induction in coronary artery bypass grafting
- Tez No: 736780
- Danışmanlar: PROF. DR. ARAS PİRAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Koroner arter bypass greftlemenin (KABG) anestezi yönetiminde öncelikli hedef hemodinamik stabilitenin korunmasıdır. Bu amaçla KABG geçirecek hastaların anestezi indüksiyonunda, sağladığı hemodinamik stabilite nedeniyle, sıklıkla etomidat kullanılmaktadır. Ancak etomidatın adrenal bezdeki steroid sentezi üzerine olan olumsuz etkilerinin anlaşılması nedeni ile bu ajan için uygun bir alternatifin bulunması için arayış devam etmektedir. Bu çalışmada koroner arter bypass greftleme cerrahisinde anestezi indüksiyonunda ketamin-midazolam ile etomidat-midazolam kombinasyonlarının, hemodinamik değişkenler üzerine etkilerinin karşılaştırılması ve etomidat ilişkili surrenal supresyonun incelenmesi amaçlandı. Etik kurul onayı ve hastaların yazılı izni alındıktan sonra koroner arter bypass greftleme cerrahisi geçirecek 40 erişkin hasta iki eşit grup şeklinde çift kör, prospektif ve randomize düzende çalışmaya alındı. Anestezi indüksiyonu için hastaların yarısına ketamin 1 mg/kg diğer yarısına ise etomidat 0,3 mg/kg verildi. Her iki gruba ayrıca midazolam 0,025 mg/kg verildi. Tüm hastalara standart anestezi idamesi, kardiyopulmoner bypass ve cerrahi teknik uygulandı. Hastaların intra- ve postoperatif sistolik, diyastolik ve ortalama kan basınçları ile kalp hızları kaydedildi. Etomidat ilişkili surrenal supresyonun araştırılması için anestezi indüksiyonu öncesinde, indüksiyonu sonrası beşinci dakikada ve ısınma aşamasında (vücut ısısı 350C olunca) kan kortizol ve ACTH seviyeleri ile 24 saat sonra ve postoperatif dördüncü gün yapılan ACTH stimulasyon testleri sonrasında kan kortizol seviyeleri ölçüldü. Hastaların demografik özellikleri karşılaştırıldığında iki grubun yaş ve kilo açısından benzer olduğu (p0,05) ancak, etomidat grubunda kadın/erkek oranı 1/19 ketamin grubunda ise bu oran 9/11 olarak saptandı (p=0,04). Bu fark randomizasyondan kaynaklandı. İki grup arasında intra- ve postoperatif hemodinamik değişkenler açısından farklılık saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Hemodynamic stability is the primary goal of anesthetic management during coronary artery bypass grafting (CABG). The stable hemodynamic profile of etomidate makes this drug the agent of choice for anesthesia induction during CABG. However, the undesirable effect of etomidate on steroid synthesis in adrenal glands has given rise to the search for an appropriate alternative for anesthesia induction during CABG. The aims of this study were to compare the effects of anesthesia induction with ketaminemidazolam or etomidate-midazolam combinations on hemodynamic parameters and adrenal suppression in CABG. After Ethics Committee approval and patients' written consent were obtained, 40 adult patients undergoing CABG were randomly allocated into two groups for this prospective randomized double-blinded study. Anesthesia was induced with ketamine 1 mg/kg in ketamine group (n = 20) and with etomidate 0.3 mg/kg in etomidate group. All patients also received midazolam 0.025 mg/kg during anesthesia induction. Standard opioid-based anesthesia maintenance, cardiopulmonary bypass (CPB), and surgical technique were used in all patients. Intra- and postoperative hemodynamic parameters including systolic, diastolic, and mean arterial pressures and heart rate were recorded. In order to investigate the etomidate induced adrenal suppression blood cortisol levels were measured before anesthesia, 5 minutes after anesthesia induction, and during rewarming (at 35°C). In addition, at postoperative days 1 and 4 adrenocorticotropic hormone (ACTH) stimulation tests were performed. The groups were not significantly different in terms of demographic features except for a higher number of females in ketamine group than etomidate group (9/11 vs 1/19, p= 0.04). This difference was due to the randomization. Intra- and postoperative hemodynamic parameters were not significantly different between the groups (p>0.05). However, compared with their matching baseline values, the systolic, diastolic, and mean arterial pressures significantly decreased in both groups (p0.05). The groups were not significantly different in terms of duration of surgery, intraoperative inotropic/vasopressor use, intraoperative use of fluids and blood products, duration of postoperative ventilation, frequency of postoperative delirium, and intensive care unit and hospital lengths of stay (p>0.05). In conclusion, ketamine-midazolam combination is an acceptable alternative to etomidatemidazolam combination in terms of hemodynamic stability. Compared with ketaminemidazolam combination, etomidate-midazolam combination significantly decreased cortisol levels during the intraoperative and early postoperative periods.